4 vaste basis van ongeschreven wetten aanwezig, die het betrouw bare fundament vormt voor het gebouw, zooals we dat thans kennen. Bij het terugblikken op de honderd jaar, die achter ons liggen, mogen wij derhalve niet ontevreden zijn. Het heeft geen zin, ons te verdiepen in wat had kunnen zijn. Als we b.v. naar België en Frankrijk zien, mogen we hier tevreden wezen. Het neemt niet weg, dat er nog veel verbeterd zal moeten worden. Zoo is het b.v. noodzakelijk in de voorschriften in groote lijnen vast te leggen de tegenwoordige taak van den Kadastralen dienst. Een zorgvuldig omschreven doelstelling is op zijn minst noodig, omdat bij het ontbreken daarvan het dikwijls zeer lastig is om vast te stellen, hoe in een bepaald geval gehandeld moet worden. Het dualisme, zooals W. Smit het noemt in het Handels blad van i Jan. j.l., dat de geboorte van den Kadastralen Dienst kenmerkte, nl.: diensten te bewijzen voor grondbelasting en daar naast voor den grondeigendom en het grondcrediet, heeft tegen woordig veel van zijn scherpte verloren en is thans in de practijk verdwenen. Met het vermindereu van de beteekenis van de grondbelasting voor het Kadaster zijn echter de voorschriften in de lucht komen te hangen en vormen zij niet meer een logisch en overzichtelijk geheel. Verder heeft het monopolistische karakter van het Kadaster geen goed gedaan aan de ontwikkeling van de landmeetkunde in meer algemeenen zin in ons land. Het is een belangrijk vraagstuk, hoe de landmeetkunde buiten het Kadaster tot ont plooiing moet worden gebracht, een vraagstuk waarvan de op lossing in een sterk gevoelde behoefte zou voorzien. Het nut van het Kadaster komt bij de heerschende toestanden niet vol ledig tot zijn recht. Vele werkzaamheden, waarvan de uitvoering mogelijk zou zijn door samenwerking van het Kadaster met andere diensten, moeten dikwijls afstuiten op een volslagen achterlijkheid op landmeetkundig gebied van de andere partij. Zoo is er veel te wenschen, maar toch kunnen wij veel ver trouwen stellen in de toekomst van ons Kadaster. De instelling heeft haar bestaansrecht bewezen en heeft zich in de maat schappij onmisbaar weten te maken. We hopen, dat de nu komende honderd jaren dezelfde relatieve vooruitgang zullen brengen als de eeuw, die achter ons ligt, gebracht heeft.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 4