74 driehoeksmeting, in verband met de nauwkeurigheid waarmee zij werd uitgevoerd en hare bijhouding wordt ondernomen, in staat is horizontale terreinsveranderingen ten gevolge der mijn- werkzaamheden, met afdoende zekerheid te constateeren. Amsterdam, Februari 1932. H. HaktMAF. DE STUDIE VOOR LANDMETER. Sedert 1919 bestaat reeds onze nieuwe opleiding te Wageningen. Meer dan 60 Landmeters van het Kadaster hebben daar hun studie volbracht. Merkwaardig is het, dat nog nimmer een artikel is verschenen, waarin de opzet van het programma, de behandeling der stof en tenslotte de resultaten min of meer critisch zijn beschouwd. Te meer wekt dit verbazing, omdat deze studie het resultaat was van een jarenlange actie van onze vereeniging, een actie, waaraan door verschillende vooraanstaande leden daadwerkelijk is deel genomen. Zijn deze veteranen na de eindoverwinning zóó voldaan, dat ze zich niet verder over de resultaten van hun arbeid be kommeren? Dit is haast niet te gelooven; de belangstelling voor de kadastrale problemen is toch bij de ouderen over 't algemeen niet minder groot, dan bij de jongeren. Voelen de ouderen zich dan door de nieuwe opleiding misschien achtergesteld, zoodat zij zich niet bevoegd achten omtrent een hoogeschoolstudie een oordeel uit te spreken? Ik meen, dat vele ouderen, zij het dan op geheel andere wijze, zich wel zóó in de meeste onderdeelen van onze studies hebben bekwaamd, dat zij de gebreken, die misschien aan hun oorspron kelijke opleiding kleefden, al lang hebben weggewerkt en zich niet onbekwaam behoeven te achten, om, na degelijke kennis neming van de nieuwe methode, een oordeel uit te spreken. Nog meer verwondering wekt echter het zwijgen der jongeren, die na hun drie en een half-jarige-studentenperiode vol vuur het ambtelijk leven bij het Kadaster zijn ingetreden. Zij toch hebben in de eerste plaats hun wetenschappelijke kennis te toetsen aan hun practische werkzaamheden en zullen dus reeds gauw tot de ontdekking komen, dat hun vooropleiding óf goed geweest is óf hier en daar nog leemten en gebreken vertoont.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 74