77 2° Bij de juridische afdeeling kunnen we niet scherp een propaedeutisch- en een candidaatsgedeelte onderscheiden. Dit is ook niet noodig. Wel zou het van belang kunnen zijn, vooral in het eerste jaar wat meer leiding te ontvangen, zoodat de eerste grondslagen wat spoediger gelegd zijn, wat vooral de ambitie voor dit vak zou verhoogen. Veelal toch merkt men, dat dit vak in de eerste studieperiode onderschat wordt, terwijl juist na een diepere kennismaking bij velen de belangstelling wordt wakker geroepen. Ware dit eerder geschiedt, dan was de kennis bij velen grooter geworden, wat juist voor de latere practijk van zoo'n groot belang is. Dat niet alleen de colleges voor burgerlijk-, administratief- en fiscaal recht worden gevolgd, doch ook die van het agrarisch recht, waarbij ook het B. W. de hoofdschotel vormt, is zeer toe te juichen. Dit verheldert in vele gevallen de inzichten in de verschillende juridische problemen. De Staat- en Land huishoudkunde tenslotte worden zeer geapprecieerd, daar hierdoor een noodige algemeene ontwikkeling in verband met de vakstudie wordt verkregen. 3° Bij de cultuurtechnische afdeeling willen we rekenen voor de propaedeuse: Werktuigkunde, Hydraulica, Akker- en Weidebouw en Agro- geologie in de candidaatsstudie krijgen we dan: Weg- en Waterbouwkunde, Ontginning, Ontwatering, Houtteelt en Boschrenterekening. Voor een algemeen landmeetkundige vorming, zooals we ons die aan de Hoogeschool denken, acht ik Hydraulica, Akker- en Weidebouw, Weg- en Waterbouwkunde, Ontginning en Ont watering van groot belang, terwijl Agrogeologie ook belangrijke onderwerpen kan bevatten. In de practijk komen deze vakken zeer tot hun recht, wanneer men allerlei problemen bij cultuur technische werken moet oplossen. Bij de Ruilverkaveling, een dienst, waartoe ook verscheidene Kadasterambtenaren geroepen worden, is kennis van deze vakken zeker vereischte. De andere vakken konden m.i. gemist worden; voor algemeene ontwikkeling hebben ze misschien eenigen zin, doch ze overladen het toch al zware program te veel, waardoor de hoofdvakken maar al te vaak in 't gedrang komen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 77