Maar er is meer, wat we van K. en L. als wetenschappelijke- en vakvereeniging mogen verwachten. Als geheel van bijna al het hoogere technische landmeetkundige kadastrale personeel in Nederland mag men van een dergelijke vereeniging verlangen, dat zij zich op een bepaald standpunt stelt, wat betreft de juri dische en technische zijde van het haar het meest aan het hart liggend instituut: ons Kadaster. Er is een tijd geweest, dat K. en L. onder leiding van een onzer grootste Kadastrale deskundigen, den Heer I Boer, een standpunt innam en dat was in het kort dit: In verband met de steeds hoogere eischen, die de tegenwoor dige samenleving stelt aan het Kadaster en in verband met de werking van verschillende andere hypothecaire stelsels in landen om ons heen, kunnen we zeggen, dat ons Kadaster, opgezet als grondbelastingkadaster tekortschiet. Verandering is noodzakelijk, hetzij van het geheele hypotheekstelsel, hetzij van het Kadaster alleen, in dien zin, dat het meerdere rechtskracht krijgt. Onder aanvoering van haar leider heeft K. en L. jarenlang gestreden voor haar ideaal: een rechtsgeldig Kadaster. En we mogen niet zeggen, geheel zonder resultaat. Langzamerhand werd onze juridische wereld een beetje wakker, juristen, notarissen, cand. notarissen en vele andere deskundigen begonnen zich voor de kwestie te interesseeren, en zou de Staatscommissie van 1906 ooit haar rapport ingediend hebben, wanneer Boer niet sedert jaren met zijn heldere en scherpe artikelen de aandacht had ge vestigd op onze achterlijkheid? Zelfs beleefde men een proef, gebaseerd op het Ontwerp van wet op de Grensregeling, welke proef uitstekend geslaagd mag heeten. Dit waren resultaten, die Boer mocht behalen na een meer dan 40-jarigen strijd tegen een geest van conservatisme, die het oude Kadaster nog zoo slecht niet vond. Wij kunnen ons voorstellen, dat de Heer Boer bij zijn ontslag al zijn hoop op K. en L. gevestigd had om zijn strijd voort te zetten en hoe groot moet daarom zijn teleurstelling geweest zijn, toen hij merkte, dat met hem óók de actie voor een rechtsgeldig Kadaster van de baan was. Want wat heeft K. en L. sinds de proef «Dieren» gedaan? Om niet te vragen bereikt? We durven gerust te zeggen niets! Op een paar vergaderingen heeft men zich nog een beetje moe gepraat over het Proces-verbaal, inhoud en vorm daarvan, zonder 82

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 82