86 dat veldassistenten voor verschillende kadastrale werkzaamheden zeer bruikbaar zijn en zelfs economisch gewenscht in een tijd, waarin ernstig gedacht wordt over een trouwens hoogstnood zakelijke uitbreiding van den technischen grondslag. Het volgende groote vraagstuk, meer van den laatsten tijd, is dat der Hoofden van Dienst. Een onbegrijpelijke verdeeldheid treedt hier naar voren. Waar het Bestuur van K. en L. op haar vergadering in Groningen haar voorstellen inzake een enkelvoudig district met groote meerderheid van stemmen zag aangenomen, daar had niemand durven denken, dat een paar jaar later diezelfde leden een instituut zouden slikken, waarbij de positie van den landmeter teruggedrongen wordt tot die van een ondergeschikt technisch ambtenaar. Dat ook het publiek ons met andere oogen aan zal zien, blijkt nu reeds uit een simpel voorbeeldje, dat ik even wil meedeelen. Kort geleden vroeg iemand, die nog al eens iets met land meetkundig personeel van een der «proef»kantoren te maken had, mij, welke betrekking de Heer X. (een collega) daar ver vulde? Toen ik daarop antwoordde, dat wij een en dezelfde functie bekleedden, leek hem dat onmogelijk, want volgens zijn meening was X. geheel ondergeschikt aan Y. (H. v. D.). De toestand was daar zoo, dat hij zich om inlichtingen betreffende metingsstukken van X. niet durfde wenden tot X. maar zijn inlichtingen ging halen bij Y., die zich door den landmeter X. liet voorlichten en vervolgens mijn kennis meedeelde, wat hij wenschte te weten. Wanneer er bij het instituut H. v. D. dergelijke dingen voor komen en hoeveel H. v. D. zouden er blijken te zijn, die hun positie niet zouden trachten te verhoogen ten koste van de onder hunne bevelen werkzaam gestelde landmeters dan vraag ik mij af, hoe het mogelijk is, dat alle leden van K. en L. zich niet als één man geschaard hebben achter de oude bestuurs voorstellen. En behalve deze persoonlijke belangen zijn er ook nog de Rijksbelangen: ondanks de herhaalde beweringen van bezuiniging, wil het er bij mij niet in, (en waarschijnlijk gaat dit meerdere collega's zoo) dat er inderdaad flinker aangepakt wordt. (Want daar zou de bezuiniging toch vandaan moeten komen.) Dat er

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 86