8 en af te palen, er een teekening van op te maken en deze met een rapport aan het Hof over te leggen. Verder gaande ontmoeten we in W 2019 een vonnis van de Rechtbank te Breda van 5 October 1858, dat liep over een grens, die ontstaan was doordat partijen bij openbare veiling ieder een gedeelte van N°. 512 hadden gekocht terwijl het proces-verbaal der veiling vermeldde, dat de afscheiding gevormd werd door een paar palen, die thans verdwenen waren. Er werd nu te bewijzen opgelegd, dat die palen op een be paalde plaats hadden gestaan. In het vonnis wordt met geen woord gerept van de mogelijkheid dat een landmeter deze grens heeft opgemeten en dus de plaats van de palen allicht kan aan geven. In een vonnis van de Rechtbank te Almelo van 25 Juni 1862 (W. 2553) wordt bevolen om 1 of 3 deskundigen te benoemen, de titels van partijen te onderzoeken en om de grens op te sporen, gebruik makend^van «de overgelegde Kadastrale kaart der per- ceelen A. 1570 en 1450 of zoodanige perceelen meer als waarop naar het oordeel der deskundigen moet worden gelet». W. 3172, 3174, 3244, 3267 bevatten verschillende uitspraken over grens-geschillen, die echter het Kadaster geheel terzijde laten. We willen nu wijzen op 3 uitspraken bij elkaar behoorend en te vinden in W. 3978, 4033, 4034, de laatste van het Provinciaal Hof in Overijsel van 21 Juni 1875 waarbij ten slotte de kadastrale grens als de juiste werd aangehouden met deze overwegingen: «O. dat uit de verklaring van getuige T„ lid van de Commissie tot verdeeling der marke, blijkt dat bij die verdeeling het Ka daster tot grondslag is genomen en dat ofschoon het Kadaster geen bewijs van eigendom is, hetzelve echter in dezen een vol doend vermoeden oplevert, ter bevestiging van het door de des kundigen bij hun verslag geuit gevoelen, dat de tegenwoordige sloot niet loopt op de kadastrale grens, enz. O. dat de grens moet worden getrokken waar ze door des kundigen op het terrein door palen en kielspit is aangewezen» (d.w.z. de kadastrale grens.) Eigenaardig doet een arrest aan van het Hof te Leeuwarden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 8