97 regeling zijn weg te nemen, eveneens grondig onderzocht; ten be hoeve daarvan werd door den Heer G. de Koningh te Arnhem aan zijne fabriek van mathematische en geodetische instrumenten „Physica met behulp van zijne honderden ponden zware ver- deelmachine met een rand van meer dan een halven meter middellijn, eene installatie tot stand gebracht, die in alle opzichten uitstekend voldeed. Voor nadere bijzonderheden zij hier verwezen naar Jaarg. XXXII, blz. 3 van het Tijdschr., waar op blz. 11 ook eene afbeelding dezer installatie is te vinden. Aan de vernieuwing van het kadaster op juridischen grondslag staan vooral ook de hooge kosten der hermetingen in den weg. De mate van nauwkeurigheid van elke kadasterkaart moet in eene redelijke verhouding staan tot de waarde van het afgebeelde terrein en de kosten aan de opneming verbonden. Hier kan de foto- grammetrie met behulp van den vliegdienst groote bezuiniging brengen; onder gunstige omstandigheden kan de nauwkeurigheid van eene aldus vervaardigde kaart nu reeds ongeveer 0,1 mm bedragen, wat ook hier te lande voldoende kan worden geacht voor sommige gebieden, bijv. groote complexen van openliggende gronden, waar slooten en soms zeer breede de begrenzing der eigendommen vormen. De toepassing der fotogrammetrie kan zeer worden vereenvou digd, wanneer men beschikt over eene directe methode om „helling en „kanteling" tijdens de belichting uit de opname zelf te kunnen bepalen. Voor Finland bouwde Zeiss-Aerotopograph eene speciale camera, waarmede voor dit doel ook de horizon in twee onderling lood rechte richtingen werd ingesteld. Men is dan echter afhankelijk van de meerdere of mindere zichtbaarheid van den horizon, die bij eene vlieghoogte van 3000 m is gelegen op een afstand van 240 km. De Heer Boer ontwierp voor hetzelfde doel een instrument de „Declivometer" waarbij de horizon is uitgeschakeld, doch gebruik wordt gemaakt van een vijftal, op eenigszins regel matige afstanden buiten den omtrek van het op te nemen gebied opgestelde, bijzonder daarvoor ingerichte heliotropen, die hun zon- of kunstlichtbundel waarvan de helling door de waarnemers aan de heliotropen wordt gemeten naar het vliegtuig richten. Aan de opnamecamera is een z.g. oriënteeringscamera vast

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 101