g8 verbonden; het gezichtsveld van deze oriënteeringscamera wordt tot 180° opgevoerd met behulp van een uit twee kransen elk van 4 spiegels bestaanden spiegelkop. De lichtbundels der heliotropen worden aldus als lichtpunten op de plaat afgebeeld en uit de op aarde gemeten hellingen dezer lichtbundels en de plaats van hun beeld op de plaat, kunnen nu op eenvoudige wijze „helling" en „kanteling" worden bepaald. De algemeene toe passing dezer oplossing stuit tegenwoordig nog op het bezwaar, dat het bij den huidigen stand der vliegtechniek niet mogelijk is, de heliotropisten op den dag der opname uit het vliegtuig in het terrein af te zetten. Men zie hierover nader: „Neues Verfahren zur Landesver- messung mittels Luftbilder" von Katasteringenieur a.D.: I. Boer in Bildmessung und Luftbildwesen, Jahrg. 3 (1928) Nos. 1 u. 2, en verder den schriftelijken cursus voor de leden van deNeder- landsche Vereeniging voor Fotogrammetrie, bladz. 121 123, waar op bladz. 119a ook eene desbetreffende afbeelding is te vinden. Na zijne buitendiensttreding heeft de Heer Boer zich met groote toewijding gegeven aan de volmaking van den door hem ont worpen declivometer; hij heeft moeite noch kosten gespaard om zijne ideeën aan de praktijk te toetsen. Vele proefnemingen werden door hem gedaan, waarbij hij geassisteerd werd door den land meter L. Bakker, die bijv. op den St. Maartenstoren te Doesburg den heliotroop bediende, terwijl de Heer Boer op de Belvédère van Sonsbeek foto's nam. Toen de declivometer aan de Bonner fabriek werd vervaardigd, was de Heer Boer daar meestal zelf aanwezig, om de noodige voorlichting te geven; ook de Heer G. de Koningh van de fabriek „Physica" te Arnhem was er tegenwoordig. De declivometer is toen gezonden naar de tentoon stelling van het „Internationale Congres voor Fotogram metrie" te Zürich in 1930 en bevindt zich thans ten huize van den Heer Boer te Arnhem. Was de arbeid van den Heer Boer op geodetisch terrein van groote beteekenis, niet minder belangrijk is, wat hij op economisch en juridisch gebied heeft verricht. Vurig voorstander van een rechtsgeldig kadaster, op hechten technischen en juridischen grondslag, ijvert de Heer Boer onver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 102