99 droten voor de totstandkoming daarvan en poogt door het ver spreiden van kennis ten opzichte van de in het buitenland heerschende toestanden en stelsels ook anderen daarvoor te winnen. Op scherpzinnige wijze behandelt hij critisch aard en wezen van ons negatieve stelsel en geeft beschouwingen over het Torrens- en Grondboekstelsel, die getuigen dat hij ook deze materie grondig beheerscht. Ook bij ons zou het moeten zijn: „Wat bij het Kadaster beschreven staat is Waarheid en deze Waarheid beschermt de Wet." In de plaats van het oude en dus niet meer op voldoende wijze aan de eischen van den tijd beantwoordende kadaster, wil hij zoo spoedig mogelijk een geheel nieuw kadaster stellen, zoowel wat de technische als de juridischen administratieve grondslagen betreft. Een kadaster, gesplitst in een eigendoms- en een belastingkadaster, op eenvoudige wijze tot een geheel vereenigd en tot stand ge komen op degelijken technischen grondslag, na voorafgaande delimitatie volgens wettelijke regeling, terwijl ter vereenvoudiging van de boekhouding het kaartsysteem wordt ingevoerd. De bij Kon. Besl. d.d. 30 Juli 1906, N°. 75 ingestelde Staats commissie ter herziening van de bepalingen betreffende Registratie, Hypotheken en Kadaster, waarvan ook de Heer Boer lid was, heeft ook de aangelegenheid der grensregeling aan een ernstig onderzoek onderworpen en de resultaten daarvan, in den vorm van een Ontwerp van Wet op de Grensregeling, opgenomen in het in 1916 verschenen 2e gedeelte van haar Verslag aan de Koningin. Toen nu bij Min. Res. d.d. 21 Dec. 1915, N°. 119, afd. Hyp. en Kad. aan den Heer Boer werd opgedragen om bij wijze van proef de gemeente Dieren te hermeten, overeenkomstig de door hem ingezonden voorstellen, scheen de blijde morgen eener hoop volle toekomst te gloren, doch ofschoon de proef te Dieren uit stekend slaagde zoowel wat de resultaten als de kosten .betrof heeft de Wet op de Grensregeling tot heden helaas -het Staatsblad nog niet bereikt. De proefhermeting „Dieren" blijft evenwel een feit van groote beteekenis in den ontwikkelingsgang van ons Kadaster en als 't ware een monument voor denHeer Boer. Door het Bestuur der gemeente Apeldoorn werd verzocht de daar uit te voeren hermeting te willen doen, volgens het Systeem „Dieren", waaraan gevolg werd gegeven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 103