Veel bestrijding heeft de Heer Boer ondervonden, zoowel in de kringen van het Kadaster, als van het Notariaat, de Regi stratie en de Juristen; zijn scherpzinnige geest en vaardige pen waren echter immer ten afweer gereed en met aan onverzettelijk heid grenzende volharding poogde hij steeds zijn standpunt te handhaven. Zoo is in het boven aangehaalde verslag der Staatscommissie 1906 op blz. 285 301 eene „Nota" opgenomen van den Heer Boer aan de Koningin. Hij maakt daarin gebruik van de hem verleende bevoegdheid, zijn afwijkend oordeel en de gronden waarop het steunt, in een afzonderlijk advies uiteen te zetten. Hij behandelt dan werking en beteekenis van negatieve en positieve stelsels, bespreekt critisch het stelsel van de meerderheid der Staats commissie, schetst de voordeelen van het Torrensstelsel en komt tot de eindconclusie, dat beter dan het Grondboekstelsel naar Duitsch model, het Torrensstelsel zich aanpast aan economische toestanden onzer hedendaagsche maatschappij. Met lofwaardige volharding en op talentvolle wijze blijft de Heer Boer aldus strijden voor de vervanging van ons negatief door een positief stelsel. Door het bestuur der Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde werd in 1899 aan den toenmaligen Directeur-Generaal van den Landbouw, Mr. C. J. Sickesz eene uitvoerige verhandeling toegezonden van de hand van den Heer C. W. Hoffmann, betrekking hebbende op de in Pruissen bestaande wetgeving op „Zusammenlegung von Grundstücke". Deze verhandeling geheel in den geest van het vroeger door de Commissie „Ontginning" van het Nederlandsche Landbouw- Comité uitgebrachte Rapport (N°. 159) over; „Maatregelen tot het verkrijgen van beter afgeronde eigendommen" werd door den Heer Sickesz in handen gesteld van het Land- bouw-Comité, dat weder inlichtingen ging inwinnen bij de Com missie „Ontginning". Deze Commissie werd toen aangevuld met twee leden uit den kring der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, de Heeren C. W. Hoffmann en I. Boer Hzn. en hiermede staan wij weder voor een belangrijken arbeid van den Heer Boer, die in 1902 aan de Commissie eene uitvoerige memorie aanbood over „Invoering van ruilverkaveling, hare ióö

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 104