Circulaire van de Vereeniging van Civiel-Landmeters 128 (Secretariaat: P. Ilmer, Utrechtscheweg 91, Oosterbeek) toegezonden aan alle Gemeente- en de voornaamste Waterschapsbesturen in Nederland. Tot voor korten tijd kende men hier te lande zoo goed als alleen specialist landmeters in dienst van den Staat, te wetenden landmeter van het Kadaster, den landmeter van de Domeinen en den landmeter van de Ruilverkaveling. Deze landmeters werden gevormd aan den Cursus voor opleiding van landmeters te Wageningen. Behalve de eigenlijke landmeetkundige vakken, landmeten, water passen, techniek van het Kadaster, kartografie, de techniek van de ruilverkaveling, de beginselen van het burgerlijk, administratief en fiscaal recht, stelsels van boek houding van de zakelijke rechten en de hypothecaire administratie, behooren tot de exameneischen van dien cursus o. a. cultuurtechniek, zooals akker- en weide- bouw, ontwatering en bemaling, ontginning, bemestingsleer, houtteelt, boschrente rekening en de beginselen van de weg- en waterbouwkunde. Zoolang de cursus heeft bestaan, werd het geheele aantal afgestudeerden op genomen in de genoemde staatsdiensten. Thans echter is dit niet meer het geval en moeten degenen, die afstudeeren een werkgelegenheid op een ander terrein zoeken: het is met het oog hierop, dat wij de eer hebben ons tot U te wenden. Ofschoon dit laatste voldoende wordt gemotiveerd door welbegrepen eigenbelang, zoo meent de vereeniging van Civiel-Landmeters toch, dat het beschikbaar zijn van den specialist-landmeter in ons land kan leiden tot geheel gewijzigde toestanden op landmeetkundig gebied, die wellicht voordeelen kunnen hebben en nieuwe perspectieven kunnen openen. In tegenstelling met vele andere landen wordt ten onzent de landmeetkunde als hoofdvak, op enkele uitzonderingen na, slechts beoefend door den landmeter van het kadaster. Het is dan ook niet te verwonderen, dat dikwijls door andere overheidsdiensten of door particulieren een beroep op het kadaster moest worden gedaan, hoofdzakelijk omdat het noodig was werkzaamheden te doen uitvoeren door speciale deskundigen, die alleen bij het kadaster te vinden waren. Aan zoo'n beroep kon in vele gevallen niet worden voldaan. Bovendien draagt de wijze waarop de landmeetkunde bij het Kadaster wordt beoefend een speciaal karakter de landmeetkunde daar is het middel om een administratie te voeren op den grond eigendom. De landmeetkunde in dienst van b.v. de gemeentelijke overheid ver toont in het algemeen een meer technisch aspect, waardoor de landmeetkundige hulp door het kadaster aan andere instellingen bewezen, in de meeste gevallen niet tot het gewenschte doel voert. Vaak heeft zich dan ook een behoefte aan den specialist-landmeter geopenbaard. De vereeniging meent, dat er voor de leden in ons land zeer zeker een be scheiden plaats is. Dat de zoo juist genoemde behoefte er is, moge blijken uit het feit, dat korten tijd geleden de Algemeene Dienst van den Rijkswaterstaat is overgegaan tot het stichten van een meetdienst, belast met alle landmeetkundig werk van den Rijkswaterstaat. Deze dienst voert het werk uit in nauwe samen werking met den kadastralen dienst. In de huishouding van provinciën, gemeenten en waterschappen doen zich vele problemen van zuiver landmeetkundigen aard voorb. v. de landmeetkundige voorbereiding van technische werken, zooals het aanleggen van wegen, het be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 132