Examen Teekenaar van het Kadaster (1930). Stelkunde (1 uur). 129 heeren van eigendommen, de zorg voor de grenzen, enz. Wat de gemeenten betreft, denke men aan het opmaken en tot uitvoering brengen van het uitbrei dingsplan, aan de uitvoering van waterpassingen en aan het bijhouden daarvan, alsmede aan de rooilijnenkaarten, aan den wegenlegger, enz. De meeste dezer werkzaamheden zijn zeer omvangrijk, geven veel stagnatie en veroorzaken door hun zeer bijzonder karakter dikwijls moeilijkheden. Hierdoor kan er vaak niet voldoende aandacht aan worden besteed, hetgeen later tot com plicaties aanleiding geeft. Het mag verder bekend heeten, dat op landmeetkundig gebied veel onnoodig werk wordt verricht. Er zijn gevallen dat eenzelfde terrein in zeer korten tijd meerdere malen wordt opgemeten en wel door elk der diensten, die met een deel der uitvoering van een technisch werk in dat terrein zijn belast. Tenslotte moet dan nog het kadaster een opmeting verrichten. In dergelijke gevallen had een deskundige door coördinatie van de belangen op economische wijze kunnen ingrijpen. De in Wageningen opgeleide civiel-landmeter neemt ten aanzien van het boven gezegde een bijzondere plaats in. Gevormd aan hetzelfde opleidingsinstituut als de landmeter van het kadaster, zal hij gemakkelijker dan iemand anders, door samenwerking met de instelling, die in ons land in de landmeetkunde een zeer vooraanstaande positie inneemt, n.l. het kadaster, de landmeetkundige problemen bij provinciale, gemeentelijke en waterschapsoverheden tot een rationeele oplossing kunnen brengen. Eenige gemeenten hebben bereids een civiel-landmeter van den Wageningschen cursus in dienst genomen. Het is ons bekend, dat men van kadastrale zijde ons streven niet ongaarne ziet en wij de meest mogelijke steun en een krachtige medewerking meenen te mogen verwachten, omdat ook daar de meening heerscht, dat een meer stelselmatige ver zórging van het landmeetkundig werk economischer zal zijn en tot vlottere af doening van zaken zal leiden. Tenslotte meenen wij nog te moeten opmerken, dat de leden onzer vereeniging jeugdige personen zijn, die aan het begin van hun loopbaan staan. Dientengevolge is het mogelijk zeer billijk van hun diensten gebruik te maken. Zij kunnen in ambtelijken dienst werkzaam worden gesteld, maar ook kan door hen een afgerond werk worden aangenomen, in welk geval zij den rol van particulier-landmeter vervullen. Ook zouden zij in dienst kunnen treden van een groep van belang hebbenden. Nadere inlichtingen zullen wij desgewenscht zeer gaarne verstrekken. Het Bestuur van de Vereeniging van Civiel-Landmeters, A. SCHEFFER, Voorzitter. K. van der Molen. P. Ilmer, Secretaris. i x4 x' 3x! x2 x Deel - - +2 door - - - 1.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 133