!5° ontworpen, waarin voor een bepaalde baak, naast de aflezing gevonden wordt het getal, dat bij de aflezing moet worden op geteld om de gemeten lengte te verkrijgen. Vermenigvuldigingen optelling is dus teruggebracht tot optelling. De gewone berekening is L Ah -f- B; dit eenigszins omgezet geeft: L h B (1 A)h. Daarvan zijn B en A bekend. Indien we h verschillende waarden aan laten nemen, vinden wij de daarbij behoorende L h. Het interval tusschen twee opvolgende aflezingen kan men al naar verlangde nauwkeurigheid grooter of kleiner maken. Indien deze tabel op het terrein wordt meegenomen, kost het geen moeite, de aflezing te herleiden tot gemeten afstand. Hoewel op deze vernuftige installatie reeds eerder de aandacht is gevestigd, wil ik hier nog noemen den Bosshardt-Zeiss zelf- reduceerenden tachymeter. Ineens wordt hier de op den horizon herleide afstand afgelezen. Hier is dus het ideaal bereikt. Dat wij nochtans ons de moeite getroosten van het reduceeren door middel van een rekenliniaal, die daarvoor speciaal is ingericht, en het herleiden der aflezingen met een tabel, vindt zijn reden in de eenvoudigheid en de mindere kostbaarheid van onze installaties. Een andere reden is nog het vlakke land van Nederland, dat de zelfreductie niet zoo noodzakelijk maakt als bijv. Zwitserland. Volgens mij verstrekte inlichtingen is hier te lande nog weinig ervaring opgedaan met den Bosshardt-Zeiss; in Zwitserland echter des te meer. De optische lengtemeting heeft daar de gewone bandmeting hoe langer hoe meer terzijde gesteld, zoodat bijv. op het oogenblik geen enkele polygoneering anders dan optisch geschiedt. Voor ik overga tot enkele slotopmerkingen, wilde ik nog een oogenblik Uw aandacht vragen voor een proef door mij genomen, die misschien voor de indirecte afstandsmeting niet onbelangrijk is. Reeds bij de eerste metingen was bij mij het denkbeeld op gekomen, de aflezingen te fotografeeren. Een van die foto s was tamelijk goed, zoodat op dit pad verder werd gegaan. Indien het mogelijk was de aflezingen fotografisch vast te leggen, zou dit verschillende voordeelen hebben. Ie. De waarneming is voorgoed vastgelegd. Gegevens op de waarneming betrekking hebbende, zooals standplaats en tempe ratuur, kunnen gemakkelijk meegefotografeerd worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 160