'57 bevorderd worden door verbetering en uitbreiding van de hulp en voorlichting, die het Kadaster verschaffen kan. De menschen, die het Kadaster raadplegen, doen het of voor zich persoonlijk of als ambtenaar ten behoeve van het overheids lichaam, waaraan zij verbonden zijn. Eenvoudiger kunnen wij spreken van publiek en overheid. De Vereeniging voor K. en L. stelt zich dus ten doel het be vorderen van de belangen van het publiek en de overheid, voor zoover deze door het kadaster gediend kunnen worden. De diensten, die publiek en overheid van het Kadaster vragen, zijn niet hetzelfde; hun belangen loopen niet parallel. De overheid verlangt in het algemeen een overzicht. Een kaart van de terreinsindeeling en registers, waarin de naam van den eigenaar, de grootte en gegevens, die met de waarde verband houden. De verschillende overheidslichamen en -diensten hebben ook weer verschillende behoeften. Het zou te ver voeren hierop in te gaan, maar wel wil ik even opmerken, dat het logisch zou zijn, dat al deze overheidslichamen en -diensten hun wenschen konden kenbaar maken en dat daarmede zooveel mogelijk rekening werd gehouden. Het spreekt vanzelf, dat de overheid het best gediend zou zijn met een absoluut betrouwbaar en foutloos eigendomskadaster. Maar ook een kadaster, dat niet aan deze hooge eischen vol doet, bewijst aan de overheid zoovele en gewichtige diensten, dat het niet gemist kan worden. Wij behoeven slechts den toestand in ons land te vergelijken met dien in Frankrijk, om dit duidelijk in te zien. Indien Boer zegt: „Een kadaster moet goed en bewijskrachtig zijn of het moet niet zijn", dan is deze uitspraak in haar algemeen heid onjuist, omdat daarbij over het hoofd worden gezien de vele en gewichtige diensten, die ook door een niet onfeilbaar Kadaster aan de overheid bewezen worden. In dezen kring behoef ik daar zeker geen opsomming van te geven. Wat is nu de beteekenis van het Kadaster voor het publiek, dat met deze instelling in aanraking komt, dus voor de grond eigenaren Gaan we den gewonen gang van zaken na, dan is het de volgende

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 167