Na langdurige of korte onderhandelingen zijn kooper en ver- kooper het eens geworden over den prijs, waarbij in zeer vele gevallen de grootte in aanmerking wordt genomen. En deze grootte wordt bij geheele perceelen aan het Kadaster ontleend. De vraag, of het tegenwoordige Kadaster dezen dienst aan het publiek goed bewijst, moet soms bevestigend en soms ontkennend beantwoord worden. Maar dit is iets, waarover ik in deze ver gadering niet verder behoef uit te weiden. Is de prijs vastgesteld, dan wordt als regel aan een notaris opgedragen de akte op te maken. Een volmacht wordt geteekend of men verschijnt zelf bij het passeeren van de akte en de zaak is in orde. Eenigen tijd later krijgt de kooper een afschrift van de koopakte en een nota van de kosten. Dit afschrift, of zooals hij zegt de akte, legt hij zorgvuldig in de brandkast of in de safe. Verkoopt hij het onroerend goed weer, dan gebeurt hetzelfde: het afschrift wordt uit de kast gehaald en aan den notaris terug gegeven. Wat in deze akte staat, de eigenaar weet het nauwelijks. Het is een stuk papier met vele onbegrijpelijke woorden, waarvan hij meent, dat het hem absolute zekerheid geeft en waarvan hij maar één ding weet, n.l. dat het duur is. In enkele gevallen zal deze dure akte uit de kast worden ge haald. Er zijn moeilijkheden met de buren, over erfdienstbaar heden, over een grens. Nu wordt de akte bestudeerd, van a tot z gelezen en herlezen, maar behoudens uitzonderingen zal de eigenaar er niets in vinden. Maar, gelukkig, daar staat iets in, dat hem kan helpen: hij heeft gekocht een perceel, bij het Kadaster bekend onder n°. zoo veeldeze instelling zal hem dus kunnen helpen. Hij gaat naar het gemeentehuis, maar het bekijken van de daar aanwezige kaart brengt hem geen stap verder. Dan maar een reis naar het Hypotheekkantoor. Maar ook daar wacht hem een groote teleurstelling; [25, [30, 35 moet vooraf worden gestort en dan dikwijls de mededeeling, dat het niet zeker is, dat de uitgezette grens werkelijk de eigendomsgrens is. Zijn dure akte is dus niet voldoende; nog meer kosten moeten gemaakt worden en dan is nog geen afdoende oplossing gewaar borgd. Zekerheid is alleen te verkrijgen door een proces, en dat is in 158

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 168