'59 Nederland zoo duur en duurt zoo lang, dat het middel erger is dan de kwaal. Die weg is voor hem zoo goed als gesloten. Maar mocht hij beginnen, dan zal in vele gevallen blijken, dat de akte en het Kadaster hem in den steek laten en de afloop van het proces van allerlei toevallige omstandigheden afhangt. Den 2en dienst, dien het publiek van het Kadaster eischt, een antwoord op de vraag: waar is de eigendomsgrens, zal deze in stelling soms niet en soms wel kunnen geven. Bovendien is dit antwoord vrij duur. Wat is nu noodig om het Kadaster in staat te stellen dit ant woord wel te geven? In de eerste plaats moet worden vastge steld, wat de eigendomsgrens is, daarna moet deze landmeetkundig worden vastgelegd en dan moet vaststaan, dat de eigendomsgrens niet verandert, zonder dat ook de kadastrale grens gewijzigd wordt. Stelt men nu de vraag of alleen hiervoor, alleen voor het be antwoorden van de vraag: waar ligt de eigendomsgrens, een vast stelling en vastlegging van alle grenzen in het geheele land moet plaats hebben, dan aarzel ik niet om deze vraag met neen te be antwoorden. Is dit het eenige doel, dan zijn de groote uitgaven niet verantwoord. Maar de vaste eigendomsgrens is niet alleen doel, maar ook middel. In de eerste plaats is de vaste eigendomsgrens, als we die kortheidshalve zoo noemen, het middel om aan het publiek de juiste grootte van de eigendommen te verschaffen. De grootte, die dikwijls van zoo groot belang is, ook al bemerken de kadaster ambtenaren er niets van. De vaste eigendomsgrens heeft ook haar bezwaren. Ze kan onbillijkheden veroorzaken, doordat een kooper alleen den af wijkenden terreinstoestand beziet. Ten einde dit zooveel mogelijk te voorkomen, is het noodig, dat de kooper gemakkelijk kan constateeren, wat hij koopt, of tenminste gewaarschuwd is. De vaste eigendomsgrens leidt tot de invoering van een meetbrief, die bovendien het voordeel heeft, dat de gegevens over de grenzen in handen zijn van den persoon, die er het meeste belang bij heeft, den eigenaar, en dat zij niet weggesloten zijn in een kast, waarvan de sleutel op zijn minst f 25 kost. Een ander voordeel van den meetbrief is, dat het publiek nu het kadaster niet meer noodig heeft. Nu geen strijd meer tusschen belangen van publiek

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 169