en overheid. De overheid kan het kadaster inrichten, zooals zij verkiest, zooals zij het voor haar doeleinden noodig heeft. In de tweede plaats is de vaste eigendomsgrens het middel om een goed en betrouwbaar overheidskadaster te vervaardigen. Vooral omdat het toch een kaart van de eigendomsgrenzen en de grootten van de eigendommen zijn, die de overheid noodig heeft. Bovendien hebben, behalve de gebouwen, slechts de vaste eigendomsgrenzen een volkomen stabiliteit. De vaste eigendomsgrens is de beste grondslag. Hierbij kan men ook de vraag stellen, of de overheid met iets minder kan volstaan. Men krijgt dan wel geen feilloos eigendomskadaster, maar zooals reeds gezegd, de overheid heeft ook reeds nut van een niet volkomen betrouwbaar overzicht. In de eerste plaats denken wij aan de vermeende eigendoms grenzen, de lijnen, die door de eigenaren als eigendomsgrenzen worden beschouwd. De vastheid daarvan zal van de terreins omstandigheden afhangen. Deze vastheid kan vergroot worden door de verplichte afpaling, die natuurlijk ook voor het publiek van zeer groot belang is, omdat zij moeilijkheden voorkomt. Ook dit zal echter niet zonder een moeilijk te verkrijgen wettelijke regeling gaan. Nog minder vast is de terreinsafscheiding, die door den Land meter zonder aanwijzing op het terrein gevonden wordt. In het algemeen kan dit niet de grondslag zijn van een kostbaar gebouw, dat bestemd is om jaren te blijven. Een wet op de afpaling zou de overheid en het publiek reeds zeer veel helpen, maar het kan niet het middel zijn om te be reiken wat door het publiek in de allereerste plaats wordt begeerd: vermindering van de kosten van overdracht en bezwaring met hypotheek en zekerheid ten aanzien van de erfdienstbaarheden. Dit is te bereiken met het Torrensstelsel, het stelsel, dat geeft absolute rechtszekerheid en daardoor een groote kostenvermindering. Om dit in te voeren is het noodig, dat de grenzen van eiken eigendom vaststaan en dat geconstateerd wordt, welke rechten op dat grondstuk rusten. Heeft nu een hermeting plaats gehad met de vaste eigendomsgrens als grondslag, dan is de eerste stap gedaan. De grenzen staan vast, de opmeting en groottebepaling is geschied en het onroerend goed kan door middel van een meetbrief op het certificaat omschreven worden. i6o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 170