Hierna moeten nog de rechten worden vastgesteld (de z.g. zuivering). Geschiedt dit op de wijze als nu de lijst van gerech tigden tot een ruilverkaveling wordt vastgesteld, dan is dit een werk, dat slechts een fractie kost van grensvaststelling en hermeting. De kostbaarste stap is dan gedaan. De voordeelen van het Torrensstelsel (rechtszekerheid en goed koopte) en de beginselen zijn door Boer zoo duidelijk uiteen gezet, dat een bespreking slechts een verkorte weergave daarvan zou zijn. Stond Boer nu in de kracht van zijn leven, dan stond hij hier om voor het Torrensstelsel te pleiten. Want twee feiten maken den toestand geheel anders dan 40 jaar geleden: de droogmaking van de Zuiderzee en de uitvoering van ruilverkavelingen. De Zuiderzee en het verkavelde gebied, pasklaar ligt het daar voor de invoering van het Torrensstelsel. Geen twijfel omtrent de rechten van eigenaren, vaststaande eigendomsgrenzen, juiste grootten. Zal er een verandering komen, dan is hier het begin. In de allereerste plaats de Zuiderzee, omdat bij de ruilverkaveling het bezwaar bestaat, dat de bebouwde perceelen niet onder de ruil verkaveling vallen. Bij de uitgifte van de Zuiderzeegronden is een eenige gelegen heid om een juist stelsel op te bouwen. Niet alleen is dat van belang voor dit gebied zelf, maar ook, omdat dit het voorbeeld is, dat een latere verbreiding mogelijk zal maken. Het zou verbazend jammer zijn, als dit geschikte oogenblik voorbijging. Het was te betreuren als men de absolute zekerheid, die op dat moment bestaat, weer liet ondergaan in de onzekerheden van ons tegenwoordig stelsel. De absolute zekerheid, die niet alleen ideëele waarde heeft, maar ook duizenden guldens waard is, omdat zij in de toekomst de kosten van overdracht en bezwaring vermindert. H ier is het moment, dat niet weer terugkomt. Nu is iets te bereiken, dat voor het publiek van het allergrootste belang is. Hier ligt voor K. en L. een taak, de plicht om de aandacht te vestigen op dat, wat nu op het spel staat. Men zal niet nalaten bezwaren op te werpen. Zoo zal men beweren, dat een verschillende regeling in hetzelfde land niet 161

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 171