Een buitenstaander zal, als hij deze woorden hoort, natuurlijk denken aan een grensproces. Hij zal vragen, hoeveel processen er zijn en als hij hoort, dat deze maar zeer sporadisch voorkomen, dan is, voordat hij iets van de kwestie weet, de overtuiging ge vestigd, dat dit een allerdwaast streven is. Wat een moeite kost het nu, de zaak recht te zetten en soms zal het in het geheel niet gelukken, den eersten onjuisten indruk weer weg te werken. Hoeveel eenvoudiger zou het geweest zijn, indien de leus was geweest: de vaste eigendomsgrens of het eigendomskadaster. In plaats van met het opruimen van misverstanden kon dan dadelijk begonnen worden met de eenvoudige stelling, dat een eigendoms kadaster slechts met behulp van eigendomsgrenzen opgebouwd kan worden. Die ongelukkige woorden verklaren echter niet het feit, dat van K. en L. in de laatste 25 jaar zoo weinig kracht is uitgegaan om het op haar programma staande doel te bereiken. De oorzaak ligt elders en wel in den opzet van onze Vereeniging. Een ver- eeniging moet slechts één doel hebben en de onze heeft er twee. Art. 1 der Statuten noemt a. het bevorderen der belangen van het Kadaster en het ver spreiden van kennis van het Kadaster en de landmeetkunde. b. het bevorderen van de belangen der landmeters van het Kadaster en der Domeinen in Nederland. De wegen, die naar het eene en het andere doel voeren, loopen echter niet parallel. De belangen, die K. en L. beurtelings behartigen moet, zijn niet altijd met elkaar in overeenstemming. Het best kan dit verduidelijkt worden door een Duitsch voor beeld, het debat in het „Zeitschrift für Vermessungswesen" tusschen de Kadasterambtenaren Plahn en Rau naar aanleiding van de uitspraak van het hoogste rechtscollege in Duitschland, waarbij beslist werd dat de „öffentliche Glaube" van het grondboek zich ook uitstrekt tot de kadastrale grenzen. De kwestie was als volgt. De familie A. was reeds jaren eigenaar van een stuk weiland, dat grensde aan een fabrieks terrein. Dit weiland had een wat grilligen vorm; er zat een 164

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 174