ï65 soort schiereiland aan vast en dit was de aanleiding tot een ver gissing bij de kadastreering in 1870. Die vergissing bestond daarin, dat het schiereiland werd aangepijld bij het fabrieksterrein. De fout werd niet ontdekt. Jaren later werd het fabrieksterrein verkocht en overgedragen. De kooper B nam nu dit schiereiland in bezit zooals door het Kadaster werd aangegeven. De buurman A kwam hier natuurlijk tegen op. De kooper beriep zich op de „öffentliche Glaube" van het grondboek, den regel, dat een derde, die te goeder trouw op het grondboek afgaat, veilig is. Het grondboek nu vermeldde den verkooper als eigenaar van het betrokken kadastrale perceel, waarvan dit schiereiland een deel uitmaakte. De kooper werd in het gelijk gesteld: de öffentliche Glaube strekt zich ook uit tot de begrenzing, zooals die door het Kadaster wordt aangegeven. A verloor den eigendom van het bedoelde schiereiland, als een gevolg van een fout van het Kadaster. De Landmeter Plahn betreurt deze uitspraak en wijst op de grove onrechtvaardigheid voor den grondeigenaar A, die eigenaar was, het ook altijd gebruikte en wien het nu ineens ontnomen werd, door een fout, die hij niet gemaakt heeft. De kadaster ambtenaar Rau verdedigt deze uitspraak. Aan het slot van zijn betoog zegt hij Was hat die Reichsgerichtsentscheidung dem Techniker gebracht? Ich meine, dasz die Betrachtung dieser Frage manche besinnlich machen müszte, die heute noch den Kampf gegen die Reichs gerichtsentscheidung auf ihre Fahnen geschrieben haben. Allerdings darf die Angelegenheit nur aus rein sachlichen Motiven heraus beurteilt werden. Aber für die vielleicht nicht geringe Zahl von Gegnern, bei denen selbst noch das Gefühl der Unsicherheit herrschen mag, werden fach-politische Erwagungen doch nicht ganz auszuscheiden haben. Der Katasterplan ist zum Inhalt des Grundbuchs erklart worden; seine Angaben nehmen teil am öffentlichen Glauben des Grund buchs. Die geometrische Vermessung, ein in der Ermittlung der Eigentumsgrenzen friiher nur maszig bewertetes Indiz, hat heute eine ungleich höhere Bedeutung erlangt. Es ist klar und bedarf kaum einer weiteren Begründung, dasz sich die Stellung des Vermessungsbeamten hiedurch geandert und zum Vorteile des ganzen Faches gehoben hat. (Z. f. V. 1921, Seite 534).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 175