188 9 seconden. Neemt men aan, dat de met den coördinatograaf uit- geprikte punten gecontroleerd moeten worden, wat per punt ook ca. 9 seconden vordert, dan verhoudt zich de werktijd voor het aan leggen van een net met een mal tot dien met den coördinatograaf, als 1 3. Op grond van dit gunstige resultaat kan het aanbrengen van de ruitennetten op minuut- en overzichtsplans door middel van de nieuwe ruitpuntenmallen aanbevolen worden, te meer daar er op grond van de fabriekstechniek een waarborg voor gelijkmatige kwa liteit bestaat. 2. De rechthoekige coördinatograaf. Daar de leiders van particuliere landmeetkundige bureau's zich wegens de kosten en gebrek aan plaatsruimte in het algemeen geen groote coördinatografen aanschaffen, waren zij tot nu toe genood zaakt, de kaarteering van het net en de driehoeks- en polygoon- punten buitenshuis, bv. met de groote coördinatografen van de kan tonnale landmeetkundige bureaus uit te voeren. Voortaan zal het echter den particulieren landmeter mogelijk zijn, zich van vreemde kaarteertoestellen onafhankelijk te maken. Door aanschaffing van een ruitpuntenmal en een geschikten kleinen coördinatograaf, kan hij willekeurige plans, dus ook die van de grootte 70 X 100 cm, aan leggen, zonder eenig bezwaar, op zijn eigen bureau, op de plaats van werken, waar hij gewend is. Hij zal eerst met een mal het rui- tennet uitprikken en op dit fundament de driehoeks- en polygoon- punten kaarteeren met den kleinen coördinatograaf. Helaas leenen zich hiervoor de tot nu toe gebruikte detailcoör- dinatografen niet goed, omdat hun gangbare reikwijdte met ca. 20 X 50 cm nuttige oppervlakte een te dikwijls herhaald verschui ven en opnieuw opstellen op het plan vereischt en omdat de vast aangebrachte verdeeling, ingericht voor het kaarteeren van op een polygoonzijde opgemeten voorwerpen, ongeschikt is voor het kaar teeren van door coördinaten gegeven punten. Deze bezwaren heft de nieuwe rechthoekige coördinatograaf op, daar hij een reikwijdte van 50 X 40 cm, een gemakkelijke inrichting voor het aansluiten van het instrument aan reeds geprikte ruitpunten en een op de bekende manier voor willekeurige coördinatenwaarden verschuifbare becijfering bezit. Hiermede is het nu mogelijk, een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 198