minuutplan van 70 X 100 cm in vier opstellingen of een overzichts plan van 40 X 50 cm zonder verplaatsing uit te prikken.1) De constructie van het instrument blijkt duidelijk uit fig. 2. De volgende bijzonderheden zijn in het kort nader te beschouwen. De liniaal L, die valt in op het raam aangebrachte kepen, dient tot het ruw laten aansluiten van den coördinatograaf aan de basis op het plan (ruitennet of polygoonzijde); de schroeven en S2 maken het nauwkeurig centreeren en oriënteeren mogelijk met behulp van den punteermicroscoop P. Dit snel en nauwkeurig aansluiten van den coördinatograaf aan een bestaande basis is een voordeel tegen over die groote coördinatografen, die inpassen van het plan met de hand vereischen. De voor het eerst bij den poolcoördinatograaf toegepaste punteer microscoop maakt het ook hier mogelijk, zonder omzettingen afwis selend punten te kunnen uitprikken of controleeren. De verdeelingen zijn in wit, niet spiegelend celluloid gegrift en ze worden op dicht eroverheen glijdende glazen noniussen door middel van loupen op 1/2o mm nauwkeurig afgelezen. Figuur 3 ver aanschouwelijkt op ware grootte het beeld van verdeeling en nonius, zooals de waarnemer het door de loupe ziet. De verschuifbare getallenbanden maken het mogelijk, de verdee lingen binnen zekere grenzen te becijferen in overeenstemming met de coördinatenwaarden van de lijnen van het net op het te bewer ken plan. Uit de voorbeelden van becijfering in figuur 3 blijkt binnen welke grenzen dit mogelijk is. De aandacht moet erop gevestigd wor den, dat vooral deze verschuifbare getallenbanden een belangrijke vergemakkelijking van het gebruik van den kleinen coördinatograaf beteekenen. Zij laten niet alleen toe het vlug en tegen groote fouten zeer beveiligd uitprikken van coördinaten in een willekeurig kwa drant, op de schalen 1 250, 500, 1000 en 2000, maar ook, zonder eenige verdere handeling, het gebruik van het instrument als detail- coördinatograaf voor het kaarteeren van op een meetlijn opgemeten detailpunten. Het gewicht van het toestel bedraagt 16 kg. Het is stevig geconstrueerd en geen enkel gevoelig onderdeel is onbe schermd gelaten. De rollen der beide wagens zijn voorzien van ko- igb -1) In dit verband zij vermeld, dat ook de firma Coradi te Zürich een rechthoekigen coördinatograaf vervaardigt van 45 X 50 cm, die gekenmerkt is door de bekende tandverdeeling met trommelaflezing.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 200