'93 Op een onderlegplaat is de draairing gemonteerd, die door middel van twee loodrecht op elkaar werkende schroeven verschoven en zoodoende met behulp van den punteermicroscoop scherp boven de pool gecentreerd kan worden. Over den draagring draait de alhi- dade, waarvan de meedraaiende verdeeling door de micrometer- schroef een geringe beweging kan ondergaan en op een vasten nonius afgelezen wordt. De afstandswagen met den punteermicros coop is eveneens door middel van een micrometerschroef verstelbaar en zijn stand wordt op een nonius afgelezen. De oriënteering van het gecentreerde instrument geschiedt door draaien van den ten op zichte van de verdeeling verschuifbaren getallenring en microme- trisch verschuiven van den vasten nonius door middel van de oriën- teeringsschroef. De vaste randafleesinrichting, die alleen de poolcoördinatograaf van Haag-Streit bezit, heeft het voordeel, dat de waarnemer den nonius steeds recht en gemakkelijk af te lezen voor zich heeft. Hierdoor kan het kaarteerwerk, ook met het groote in strument, meestal zittend uitgevoerd worden. Verder is de punteermicroscoop, een uitvinding van den land meter van het kadaster Bosshardt, een groot voordeel voor het bij de poolcoördinatenmethode voortdurend afwisselende prikken en controleeren van punten, omdat hiervoor geen omzetting noodig is. Aan den in een kussenblok glijdenden microscoop is, onmiddel lijk onder het objectief, het piquoir verbonden, dat echter onzicht baar is, als men door den microscoop kijkt, zoodat deze afwisse lend als piquoir of als microscoop benut kan worden. De verdeelingen zijn, evenals bij den rechthoekigen coördinato- graaf, gegrift in wit, met het onderliggende metaal nauw ver bonden celluloid en worden eveneens met behulp van glazen noni ussen gemakkelijk, nauwkeurig en zonder storende spiegeling, af gelezen. Van praktische waarde voor het gemakkelijk markeeren van de geprikte punten is tenslotte het zeer ruime vrijliggende teekenvlak, dat bestreken wordt door den aan één zijde vooruitspringenden punteermicroscoop. Het instrument wordt vervaardigd in twee afmetingen, nl. van 16 en 20 cm werkelijken straal. In den laatsten tijd wordt vooral het grootste type verlangd, omdat de optische afstandsmeting hoe lan ger hoe meer ook voor groote afstanden en voor de schalen 1 500

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 203