I W. 12447. Rechtbank Middelburg. Strijd over begrenzing van aanwassen. Partijen hadden een kadastrale kaart van het bewuste perceel in het geding ge bracht en erkenden beide de juistheid ervan. Verder kende de Rechtbank tenslotte bewijskracht toe aan de „Veldboeken" uit 1803 en 1813, als zijnde „semi-officieele bescheiden" volgens welke de dijkplicht werd geregeld. Onder deze qualificatie zal men zeker de kadastrale leggers naar onze meening kunnen brengen. W. 12453. Hooge Raad in cassatie op een uitspraak van den Raad van Beroep te Zutphen. Een gemeente beweerde, dat een weg openbaar was, omdat hij in den kadastralen legger op haar naam stond en voor het publiek was opengesteld. De Raad van Beroep besliste, dat dit eigendomsrecht der Gemeente niet was gebleken; dat de boeking in den legger daarvoor onvoldoende was, te meer waar vaststond, dat die boeking niet op een titel berustte en waarschijnlijk slechts een gevolg was van het feit, dat de weg ongenummerd was. W. 12462 en N. 1932/559. De Kantonrechter te Rotterdam was van meening dat iemand geen rechten behoefde te betalen, omdat hem geen inzage was verleend. „Inzage verleenen beteekent gelegenheid geven om in te zien en men geeft een ander niet de gelegenheid om in te zien, wanneer men te zijnen behoeve zelf inziet". De opposant wilde ook van den landmeter bepaalde gegevens op een geteekende verklaring, en kreeg ten antwoord, dat die niet gegeven mochten worden. De landmeter had wel de stukken ingezien, alvorens die verklaring af te leggen, nu opposant niet de gevraagde gegevens kreeg, behoefde hij geen recht te betalen. Niet beslist werd de eveneens opgeworpen vraag of de veldaanteekeningen een onderdeel van het plan vormen en dus voor „inzage" vatbaar. Wij zouden die vraag bevestigend willen beantwoorden. Vooral door de districtslandmeters in de steden zijn ten kantore tallooze geschillen op eenvoudige wijze te beslechten, die anders een bron van burenruzie zouden blijven, omdat de kosten van een grens- aanwijzing te hoog zijn. De regeling der betaling dezer „inzagen" kon o.i. ruimer gemaakt worden, b.v. minimum f 1.en voor elk kwartier onderzoek een nieuwe inzage a f 1.erbij, waarbij den vrager dan terstond een quitantie voor het bedrag kon worden verstrekt. Een schets met cijfers alleen af te geven na een grensaan- wijzing, dus na een terreinsonderzoek. In W. P. N. R. 3272 behandelt Mr. Best de aansprakelijkheid der amb tenaren bij hun inlichtingen aan het publiek, een artikel dat past in dit verband en dat we onzen lezers kunnen aanbevelen. W. P. N. R. 3255, 3275 en 3283. Eenige Hypotheekbewaarders en oud-Hypotheekbewaarders behandelen de urgentie van een vernieuwing der hypo thecaire inschrijvingen. Bekend is dat ter zake aan het Departement reeds sinds eenigen tijd wordt overwogen hoe men deze kwestie zal oplossen, als in 1878 een generale vernieuwing of in gedeelten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 25