29 der Rijksdriehoeksmeting, door de Ruilverkavelingswet en andere oorzaken moeten deze voorschriften tegenwoordig zeer veelvuldig worden toegepast. Bij deze toepassing is overduidelijk gebleken, dat de meeste van die voorschriften zoo verouderd zijn, dat van opvolging geen sprake meer kan zijn, terwijl van verschillende instrumenten en werkmethoden in de H. T. W. niet gerept wordt. Gevolg hiervan is, dat in de praktijk een groot aantal verschillende werkwijzen toepassing hebben gevonden en van uniformiteit geen sprake meer is, zoodat soms zeer tijdbesparende methoden niet algemeen bekend of beoefend worden. Wanneer men verder bedenkt, dat verschillende takken van dienst tegenwoordig zelf een meetinstituut bezitten en vele metingen daarvan uiteindelijk bij het Kadaster moeten worden toegepast, dan schijnt het van groot belang voor een economische wijze van werken, dat de metingen van die takken van dienst zonder meer in technisch opzicht kunnen worden overgenomen. Hiervoor is echter in de eerste plaats noodig: uniformiteit van werken en er moeten dus algemeene voorschriften bestaan, waarnaar gewerkt moet worden. De nieuwe voorschriften zouden bepalingen moeten bevatten over het kiezen, verzekeren en meten van de punten, die den technischen grondslag vormen van de meting en daarnaast werkmethoden en formulieren voor het berekenen van de coördinaten dier punten in het stelsel der Rijksdriehoeksmeting. Over deze onderwerpen zijn in de laatste jaren vele verhandelingen geschreven en vele nieuwe methoden aangegeven. Wenschelijk is, hieruit de beste te kiezen en deze met duidelijke voorbeelden toe te lichten, terwijl bij deze punten vooral aandacht besteed moet worden aan het gebruik van rekenmachines en aan de methode van indirecte afstandsmeting. Ook dienen de eischen van nauwkeurigheid opnieuw bekeken te worden. Samenwerking van wetenschap en praktijk zal zeer gewenscht zijn bij het samen stellen van deze voorschriften en formulieren. Het zou zeker aanbeveling verdienen, de Landmeters van het Kadaster in de gelegenheid te stellen, hun ervaringen kenbaar te maken. Verder zullen de delimitatie en de detailmeting, het opmaken van het veldwerk en de aanduiding daarop van de verschillende details nauwkeurig voorgeschreven moeten worden, terwijl tenslotte de toepassing bij het Kadaster uitvoerig uitgewerkt dient te worden. Bij deze punten zal het wenschelijk zijn, te onderzoeken, welke van de ver schillende systemen en gebruiken (o.a. systeem-Dieren) definitief ingevoerd kunnen worden, opdat ook op dit gebied en eveneens ten opzichte van nieuw kaart materiaal tenslotte uniformiteit in ons land bereikt wordt, terwijl tevens kan worden aangegeven, wat daarvan voor neografie en fotografie in aanmerking komt. Sommige van deze onderwerpen zijn reeds afzonderlijk geregeld of hebben een plaats gevonden in de Instructie Kadaster (I.K.). Deze zullen nagegaan moeten worden en al of niet verbeterd, moeten worden overgenomen. Wanneer de hier aangegeven onderwerpen aan de hand van de H. T. W. na gegaan worden, zal onmiddellijk de totale veroudering daarvan in het oog springen. Alle verouderingen op te sommen zou ons in dit bestek te ver voeren, evenals het doen van voorstellen voor de nieuwe voorschriften, temeer waar het Uwe Excellentie gemakkelijk zal vallen, bekwame personen te vinden om haar van voor lichting te dienen ten einde de meest juiste voorschriften vast te stellen. Mocht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 33