49 Het instrument wordt van nieuw zilver vervaardigd door Max Hildebrand G. m. b. H. te Freiberg (Sachsen). De uitvoering geschiedt met de grootst mogelijke nauwkeurigheid, wat met zich brengt den vrij hoogen prijs van ongeveer RM. 50.de afname van eenige exemplaren tegelijk leidt echter tot een belangrijke reductie. Reden, waarom de firma Otto Pfeiffer, Agentschappen, Djatibaroe, Batavia-Centrum, R. Montigel, Natunaweg 16, Ban doeng en Th. Horstink, Kapitein van den Topografischen Dienst in Ned.-Indië, zich gaarne beschikbaar stellen, om van de binnengekomen aanvragen een massabestelling te maken. Literatuuroverzicht, i. Boekbespreking. Jordan-Eggert. Handbuch der Vermessungskunde, tweede deel, tweede helft. Hoogtemetingen, Tachymetrie, Fotogrammetrie en Uitzettingen; 9e vermeerderde druk, bewerkt door Dr. Dr.-Ing. h. c. O. Eggert, Hoogleeraar aan deTechnische Hoogeschool te Berlijn. 8'. X 638 bladzijden met talrijke figuren en afbeeldingen. Ingenaaid RM. 25,25, gebonden in linnen RM. 28,25; Stuttgart 1933. J. B. Metzlersche Verlagsbuchhandlung. De indeeling van dit deel is als volgt Hoofdstuk I. Waterpassing119 bladz. II. Trigonometrische hoogtemetingen54 III. Barometrische hoogtemetingen71 IV. Tachymetrie126 V. Fotogrammetrie147 VI. Voorbereidend meetwerk bij spoorwegaanleg, enz. 60 VII. De opmetingen in de Duitsche staten18 In vergelijking met den vorigen druk zijn in hoofdstuk I zeer veel veranderingen aangebracht. De beschreven waterpasinstrumenten zijn bijna alle door nieuwe vervangen, terwijl veel nieuwe constructies zijn behandeld. Verschillende methoden voor nauwkeurigheidswaterpassingen, zooals zij in de laatste jaren zijn ontstaan, zijn in bijzonderheden besproken. Nieuw is een voorbeeld van een waterpassing over een breede watervlakte. Hoofdstuk II is eveneens belangrijk uitgebreid. Opgenomen is een uitgewerkt voorbeeld voor een gelijktijdige en wederkeerige zenithshoekmeting ter bepaling van het hoogteverschil van twee torens. Hoofdstuk III is weinig veranderd. Hoofdstuk IV behandelt de voor de topografie belangrijke dradenafstandsmeters. Op uitvoerige wijze wordt de theorie er van gegevenook voor de kijkers met centrale instellens. Verder worden behandeld eenige nieuwste modellen tachy- metertheodolieten en worden de zelfreduceerende tachymeters aan een zeer uit voerige beschouwing onderworpen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 53