3. Bibliotheek. 52 gesteld aan vorm en nauwkeurigheid der trekken. Hij komt tot een strenge vereffening van veelhoeksnetten. die voor iederen trek neerkomt op twee fouten- vergelijkingen met de knooppuntscoördinaten en de oriënteering als onbekenden en dus groote overeenkomst vertoont met de vereffening bij enkele-puntsbepaling. De strenge vereffening van den polygoontrek, behandeld als bijzonder geval van netsvereffening, onderscheidt zich van de bekende methoden hierdoor, dat de fout in de lengtemeting niet voor de vereffening wordt weggewerkt, maar door de vereffening wordt vastgesteld. Daardoor wordt de strenge vereffening zoo ge makkelijk, dat er niets meer aan de praktische bruikbaarheid in den weg staat. Vervolgens treedt de schrijver in een beschouwing van de bestaande benaderings methoden en stelt vast, dat deze alle slechts gebruikt kunnen worden in bijzon dere gevallen, bv. bij gestrekten of bij gebogen vorm van den trek. Heft 4. K. Lüdemann: Hohe Fabrikschornsteine als Dreieckspunkte. De schrijver komt tot de conclusie, dat hooge schoorsteenen niet als driehoekspunten gemist kunnen worden; in aanmerking genomen de bij sterken wind optredende slingeringen, verdient het aanbeveling, ze zoo spoedig mogelijk na de hoekmeting, door in den regel twee punten op den grond, in het polygoonnet op te nemen. 11 Maart 1933. H. Behalve de gewone periodieken, ontvingen wij van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing.' F. A. Vening Meinesz, Gravity Expeditions at Sea 1923-1930, Vol. I, 109 biz, 23X30, geb„ Delft 1932; van de Landbouwhoogeschoolde Jaarboeken 1932 en 1933 en het Programma 1932/3. (In dit laatste merken wij op, dat de colleges in Waarschijnlijkheids rekening en Foutenvereffening voor den Landmeterscursus tegenwoordig gegeven worden door den Heer Tienstra.); van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut; Jaarboek 1931, B. Aardmagnetisme, VII 24 blz., 24X33, ing., Amsterdam 1932; van den Heer W. van Riessen uit de nalatenschap van den Heer J. F. A. van Riessen: Dr. Ch. A. Vogler, Grundlehren der Kulturtechnik, 2. Band, 3. Auflage, XV 618 blz, 15X22, geb., Berlin 1908; Dr. A. L. Crelle's Rechentafeln, neue Ausgabe, VII 501 blz., 24X37, Berlin 1914, geb. Van elk der sub 2 behandelde tijdschriften en ook van „Bildmessung und Luftbildwesen" is thans de jaargang 1932 ingebonden. Wij kunnen de lezing daarvan sterk aanraden. Alle onder „Literatuuroverzicht" genoemde literatuur is in onze Bibliotheek aanwezig en wordt steeds gaarne uitgeleend aan leden en buitengewone leden van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Behalve de in den catalogus opgenomen periodieken, ontvangen wij geregeld de Czecho-Slowaaksche, Finsche, Letlandsche en Poolsche geodetische tijdschriften, gesteld in de landtalen. Stelt iemand prijs op geregelde toezending van één of meer dezer tijdschriften? 11 Maart 1933. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 56