DIVERSEN. 57 staan in 1883; nadien zijn alle perceelen meermalen van eigenaar verwisseldde akten zijn alle notarieel opgemaaktn° 992 en het gedeelte van D zijn bezwaard. Bij het publiek blijken geen in lichtingen van eenig belang te verkrijgen te zijn. Hoe kan deze verwarde toestand in het reine worden gebracht, zonder notarieele akte liefst en met de minste kosten Inzendingen vóór 15 Juni 1933 aan den redacteur. J. Literatuuroverzicht. Boekbespreking. Tarieven voor verrichtingen aan de Bewaringen van de Hypotheken, het Kadaster en de Scheepsbewijzen. Bewerkt door W. Timmer, ambtenaar ten hypotheek- kantore te Rotterdam. Nadat in het bekende boek van Lector C. J. Kluvers aan het slot ook van de tegenwoordige tarieven een uitvoerig overzicht is gegeven, zijn de wet van 3 April 1922 en de daarmede samenhangende Koninklijke Besluiten en Ministe- rieele Beschikkingen het onderwerp van eenige publicaties geweest. Een der bewerkers heeft de heuschheid gehad, een exemplaar van zijn uitgavê voor de bibliotheek van onze vereeniging beschikbaar te stellen, naar aanleiding waarvan wij met een enkel woord dit boekje bij onze lezers willen inleiden. Wij mogen den samensteller gelukwenschen met het feit, dat een zoo bevoegde beoordeelaar, als de Hypotheekbewaarder te Rotterdam, het werk van een kort voorwoord wilde voorzien. Een nadere bestudeering van de vele aangehaalde bepalingen, die voor het publiek vrijwel ontoegankelijk zijn en toch onontbeerlijk voor de juiste toepassing der wettelijk vastgestelde tarieven, deed ons ervaren, dat de slotzin van het voor woord geen los gezegde is (salva omnia reverentia). Bij aanteekening 47 bevreemdde het ons, dat niet met een enkel woord melding is gemaakt van de wijze van invorderen van sommige rechten, n.l. door middel van hypotheek- en kadasterzegels. Uit ervaring weten wij, dat deze waardepapiertjes door niet ter zake kundigen wel eens wantrouwend worden bekeken. Het alphabetisch register aan het slot mist helaas een verwijzing naar de blad zijde, waardoor men moeilijk het gezochte vindt. Ook de indeeling in dit register zou ruimer hebben gekund. Wij zochten b.v. naar „verdubbeling van recht" tevergeefs, tot we het vonden onder „oude toestanden". Door een andere ver deeling der lettersoorten (de artikelnummers groot, die der paragrafen klein en beide vooraan den regel) kan een eventueele tweede druk aan overzichtelijkheid winnen. In dat geval zou het verder aanbeveling verdienen, de bladzijden 35

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 61