6g aansluiting aan n -f- i punten bepaalde functie is en de juistheid van de bewerking is aangetoond. Er ontbreekt in dit bewijs, dat voor alle waarden van n geldt, nog één schakel, namelijk het begin. De juistheid van de methode voor twee punten zal worden aangetoond. Bij aansluiting aan twee punten is de transformatieformule van den eersten graad. De transformatie is dus gelijkvormig. Aan gesloten is aan i punt; dit punt is dus het centrum van de verdraaiing en de vergrooting. Hieruit volgt, dat de verschuivingen van alle punten evenredig zijn met de afstanden tot dit reeds aangesloten punt en de verdraaiingen gelijk aan den hoek tusschen overeenkomstige richtingen naar dit centrum. Niet beschouwd is de aansluiting aan één punt. Zooals reeds werd opgemerkt in afdeeling A, zou de bewerking doorgaan indien in de kolommen 2 en 4 de getallen gelijk werden, d.w.z. als er een «reeds aangesloten punt» was, dat tot alle nog aan te sluiten punten denzelfden afstand had. Hieruit volgt, dat dit vooralsnog hypothetische punt oneindig ver moet liggen. En deze onderstelling alleen voldoet al voor de aansluiting aan een punt, immers ook alle richtingen naar dit verre punt zullen gelijk worden. Maar dit punt moet «reeds aangesloten punt» blijven bij volgende aansluitingen, en hier blijft geen richting onveranderd. Als oneindig ver punt, of oneindig verre punten, die «reeds aan gesloten» waren, zouden dan ook slechts gekozen kunnen worden die punten, die bij rechthoekige transformatie niet veranderen, dat zijn de z.g. isotrope punten. Maar hierbij vervallen begrip pen van afstand en richting; de afstand van ieder punt tot een isotroop punt is o, zoodat de verhoudingen in kolom 2 worden; de som van de richtingen van ieder punt naar de twee isotrope punten is onbepaald. Hierbij faalt dus het bewijs, ver moedelijk wegens het gebruik van de woorden richting en afstand, die slechts zin hebben indien twee punten bekend zijn. D. de Groot. Het bewijs van deze stelling is reeds, in anderen vorm, gegeven door den Heer B. H. Rethmeier, dit tijdschrift jaargang 1914, blz. 85.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 73