76 De redactie is zeer terecht van oordeel, dat hier het geval aan wezig is, waarin tegen de vereeniging bezwaren bestaan met het oog op de hypothecaire boekhouding, zoodat ingevolge artikel 77, lid 20, der I. K., vereeniging niet had mogen plaats hebben, en raadt inzender aan, deze zaak aan de hand van een concreet geval met den betrokken Ingenieur-Verificateur van het Kadaster te bespreken. Wordt het advies der redactie opgevolgd, dan zal dat in de meeste gevallen wel tot gevolg hebben, dat ambtshalve herstel van de gemaakte fout zal worden opgedragen, met opmerking aan den betrokken ambtenaar, het gegeven voorschrift op te volgen. Het ten onrechte door vereeniging gevormde perceel behoort dan administratief gesplitst te worden, waarbij in den Staat 75 dient aangeteekend, dat de nieuw gevormde perceelen identiek zijn met de ten onrechte vereenigde, verschillend bezwaarde, vervallen perceelen. Deze door den landmeter te waarmerken verklaring is noodzakelijk, opdat de hypotheekbewaarder de gevolgen der besmetting door een aanteekening in het register 69a zal kunnen voorkomen. Op deze wijze zal de fout afdoende zijn hersteld. De opmerking wordt wel eens gemaakt, dat juist na en ten gevolge van het herstel van den ouden toestand, de bezwaren voor de hypothecaire boekhouding zouden ontstaan. Deze meening kan ik niet deelen en zij wordt ook, voor zoover mij bekend, niet door de praktijk gestaafd. Wel meen ik echter te mogen opmerken, dat er voor hen, die deze opvatting huldigen, alle reden is, om de vermenging van hypothecaire inschrijvingen door vereeniging angstvallig te vermijden, omdat volgens die opvatting het aan gerichte kwaad niet meer is goed te maken. Het bevreemdt dan ook wel eenigszins, deze, door mij bestreden opvatting aan te treffen daar, waar vermenging van hypothecaire inschrijvingen door vereeniging niet tot de zeldzaamheden behoorde. Om de naleving van art. 77 lid 20 I. K. te verzekeren, zal het voorschrift moeten worden gewijzigd in dien zin, dat bij elke ver eeniging van perceelen op het veldwerk de aanteekening moet voorkomen, dat de landmeter de zekerheid heeft verkregen, dat geen hypothecaire bezwaren zich tegen de vereeniging verzetten. In de 5e Divisie wordt nog steeds de uitdrukkelijke verklaring op het veldwerk van den landmeter gevorderd, dat hij de hypothe caire bezwaardheid heeft onderzocht. Een positieve verklaring

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 80