79 tot een groot perceel te vereenigen, mits men niet verder ga dan tot het vereenigen van die perceelen, welke bij hetzelfde vonnis zijn onteigend, opdat men voor elk nieuw te vormen perceel met zekerheid het daarop betrekking hebbende vonnis zal kunnen aan geven. Thans worden wel eens perceelen, door een gemeente verkregen gedeeltelijk door aankoop, gedeeltelijk bij verschillende vonnissen van onteigening, tot één groot perceel van soms tien tallen hectaren vereenigd. Een zoodanige vereeniging gaat voor de hypothecaire boekhouding te ver. Daar het latere titelonder- zoek zich, met betrekking tot door aankoop verkregen perceelen, over een periode van dertig jaar uitstrekt, moeten deze perceelen zoo min mogelijk vereenigd worden; de onteigende perceelen kunnen worden vereenigd per vonnis. Voor zoover de besproken vereenigingen geen bezwaren voor het titelonderzoek opleveren, zijn deze wenschelijk voor de hypothecaire en kadastrale boek houding, omdat de verwijzingen der nieuw te vormen perceelen daardoor eenvoudiger worden en dit de bijhouding der registers n°s. 71 en 69a vergemakkelijkt; ook het opmaken der staten 75 wordt daardoor zeer vereenvoudigd. Men trachte bij deze aan gelegenheid zooveel mogelijk een weg te vinden en te volgen, die met alle voor- en nadeelen rekening houdt. Deze materie leent zich moeilijk voor een uniforme regelingdoor overleg valt hier veel te bereiken. Het vereenigen van perceelen, welke in denzelfden rechtstoestand verkeeren, wordt nog wel eens verdedigd op dezen grond, dat het zoo bevorderlijk is voor een goede overdrachtsbehandeling, omdat daardoor de mogelijkheid, dat gewijzigde cultuurgrenzen zonder meting tot eigendomsgrenzen worden verheven, wordt ver minderd, en bij invoering van het eigendomsperceel in het geheel niet meer zou bestaan. Dit prijzenswaardig streven acht ik echter slechts toelaatbaar inzooverre rekening worde gehouden met de voorname doeleinden, waarvoor het kadaster door onze burgerlijke en administratieve wetgeving bestemd is. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat deze praktijk er gemakkelijk toe kan leiden, dat nog meer dan thans reeds plaats heeft, perceels- gedeelten zullen worden overgedragen, verbonden of uit hypothecair verband ontslagen. Het gedeeltelijke perceel heeft voor de hypo thecaire boekhouding reeds tot heel wat moeilijkheden aanleiding gegeven en wordt steeds als het moeilijkst te regelen onderdeel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 83