in de akte genoemd, dan heeft men weer een fout in de akte, zooals die hiervoor besproken is. Bovendien bestaat altijd de mogelijkheid, dat de terreinsaf scheiding verdwijnt of verplaatst wordt, zonder dat dit in de kadastrale stukken wordt toegepast. Hiertegenover staat, dat bij grootere eigendomscomplexen het publiek wel eens gemak heeft van de nummering der cultuur- perceelen. Maar ook, indien in het algemeen vereeniging gewenscht geacht werd, zou de consequente doorvoering daarvan op de te groote vermeerdering van werkzaamheden afstuiten. Niet alleen, dat de toepassing voor den technischen dienst, de kadastrale en hypo thecaire boekhouding veel werk geeft, maar ook het latere onder zoek naar erfdienstbaarheden, bezwaardheid, etc. wordt er door verzwaard. Elk geval moet dus op zich zelf beschouwd worden. In de eerste plaats dient gelet te worden op den aard van de afschei dingen; zijn deze vaag of onzeker, gemakkelijk verplaatsbaar, weinig duurzaam, of geven zij licht aanleiding tot vergissingen, dan is vereeniging gewenscht. Tevens zijn de terreinsindeeling, de eigendomsverhoudingen en de indeeling van de kadastrale kaart bij de beoordeeling van belang. Wat dit laatste betreft, kan gewezen worden op de kaarten, waarop alle mogelijke terreins afscheidingen zijn afgebeeld, en die kleine perceelen insluiten, welke geen nut hebben en alleen last veroorzaken. Tevens dient in het oog te worden gehouden, dat achtereen volgende vernummeringen meer werk en moeite bij het onderzoek geven, dan wanneer in eens verscheidene perceelen worden ver- eenigd en later wijzigingen zonder nummerverandering toegepast kunnen worden. In het algemeen zal de vraag, of vereenigd moet worden, zich voordoen bij de toepassing van een opmeting, waarbij het streven moet zijn de nieuwe perceelen op de beste wijze te formeeren. Toch kan de feitelijke toestand een zoo groote kans op ver gissingen opleveren, dat het gewenscht is niet te wachten tot het oogenblik, dat het perceel in aanraking komt. Gedachtig aan het gezegde: „voorkomen is beter dan genezen", dient in dat geval vereenigd te worden, zoodra dit bij toeval ontdekt wordt. Uit het voorafgaande volgt, dat geen algemeene regels te vinden 86

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 90