87 zijn, maar dat de landmeter voor ieder geval, na onderzoek van de bezwaardheid en den eigendomstoestand, rekening houdende met den alleen hem bekenden terreinstoestand en de plaatselijke gebruiken, de beslissing moet nemen. Hierbij moeten de belangen van het publiek natuurlijk op den voorgrond staan, waarbij opgemerkt kan worden, dat men veel meer belang heeft bij de grenzen van eigendom dan bij die van het recht van hypotheek. In 99 van de 100 gevallen wordt de schuld betaald en verdwijnt de hypotheek, zonder dat van het recht gebruik wordt gemaakt. Bovendien is blijkens de onder vinding het recht veelal van tijdelijken aard en zijn na 15 jaar de meeste inschrijvingen doorgehaald. Bij die beslissing kunnen de bestaande voorschriften een leidraad zijn. Een leidraad, omdat het onmogelijk is, voorschriften te maken, die naar de letter toegepast, altijd de goede werkwijze aangeven. Noodig is voor ieder geval, door nadenken de goede oplossing te vinden, een eisch, die voor bijna al onze werkzaam heden geldt en daardoor aan ons werk beteekenis geeft. C. Kluvers. Literatuuroverzicht. W. 12537. Rb. Maastricht, 14 April 1932. Art. 671 B.W. eischt voor de juridische levering van onroerend goed over schrijving van de „akte" in de openbare registers. Ettelijke malen is beslist, dat, als de verkooper weigert de akte te teekenen, de kooper het goed niet geleverd kan krijgen en zich met een schadeloosstelling moet tevreden stellen. Al zou de rechter hem een vonnis geven tot levering, dan kan dit toch niet rechtsgeldig worden overgeschreven. In het onderhavige geval wordt nog eens beslist, naar aanleiding van een geschil over de Mijnwet 1810, dat alleen een vonnis, of de grosse ervan, kan worden overgeschreven bij onteigening (art. 59 Onteigeningswet). Wij voegen erbij: art. 529 Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering bij executorialen verkoop. Voor belangstellende lezers verwijzen wij naar Asser-Scholten, deel II, blz. 167, 6C druk, waar Prof. Mr. P. Scholten een van de vaste jurisprudentie afwijkende meening verdedigt. In een onlangs gehouden rede over „Engelsch Recht", hoorden wij met vol doening, dat in Engeland van den „Chancellor verlof tot een speciale procedure kan worden verkregen om den onwilligen verkooper te dwingen tot levering van het onroerende goed. Wij vreezen, dat nog tal van koopers, vooral in een hausse-periode, door onscrupuleuze speculanten, tevergeefs de hulp van den rechter zullen inroepen om het gekochte goed ook geleverd te krijgen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1933 | | pagina 91