10 van de kadastrale met de hypothecaire boekhouding en wel van Reg. 69a, 71, legger en losbladig register. Welk een prachtadministratie. Wat een tijdbesparing. In één oogopslag kan men alle gegevens omtrent het perceel overzien. Op dit gebied is in ons land door den Heer Hollestelle, tijdens zijn bewaarderschap te Zutphen, met Ministeriëele machti ging, een poging in bovenvermelde richting gedaan, door bij elk perceel in het Reg. 69a te vermelden de niet doorgehaalde inschrij vingen. Voor de bewaring Zutphen is thans 34 gereed. Ik geloof, dat U het allen met mij eens zult zijn, dat den Heer Hollestelle hiervoor een woord van warme hulde toekomt. Het spreekt natuurlijk wel van zelf, dat de inrichting van het „Grundbuch ontzettend veel tijd heeft gekost en nog kost. De grootste moeilijkheid heeft men gehad om de erfdienstbaarheden er onder te brengen, maar het is ten slotte gelukt. Het Bazelsche „Grundbuchdat reeds dateert uit het jaar 1864 is eenigszins anders ingericht. In veel opzichten heeft het dienst ge- aaan als voorbeeld voor het thans officieel vastgestelde. Men be weert in Bazel, dat de Bondsregeering thans spijt heeft, het niet ge heel tot grondslag te hebben genomen. De afwijkingen met het officieele grondboek zijn: de plaats van het perceelnummer, dat rechts boven staat in plaats van links; de grootte, die rechts onder staat in plaats van links boven; en het kleiner aantal details, die uit het borderel worden overgenomen. Deze details vindt men in een apart hulpregister, waarin de borde rellen worden ingeschreven, doch slechts als korte extracten. Ook de bijhouding gaat iets anders. Men gebruikt geen roode doorhalingen, doch een zwarte onderstreping. Alles wat boven een streep staat blijft leesbaar, maar behoort tot het verleden. Het hoofdboek in Bazel is een legger, iets zwaarder dan onze ka dastrale legger, gebonden in een sterken zwarten band met metalen beslag; dus geen kaartsysteem en geen losbladig register. De legger uit 1864 zag er nog even keurig uit als de nieuwste legger. VERMESSUNG. Als gevolg van het nieuwe B. W. moest Zwitserland grooten- deels hermeten worden, waarvoor een termijn van 60 jaar werd vastgesteld. In enkele Kantons heeft men ruilverkavelingen aan de eigenlijke hermeting vooraf laten gaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 10