11 Vele groote steden waren reeds hermeten, doch op het platteland was de toestand van de plans meestal slechter dan bij ons. De primaire hoekmeting is uitgevoerd door de ,,Eidgenossische Landestriangulation" voor de le-, 2e- en 3e-ordemetingen. De be rekening hiervan is geschied in rechthoekige coördinaten volgens de conforme scheefassige cylinderprojectie met de Sterrenwacht te Bern als nulpunt. De triangulatiepunten in de bergen werden gemarkeerd door in beton gevatte bazaltsteenen; boven zoo n steen een blijvend ijzeren signaal. Voordat men begon met de 4e-ordemeting, de polygoneering en de detailmeting, moesten de eigendomsperceelen „vermarkt" worden. De „Vermarkung" gaat gepaard met delimitatie van de grenzen, welke meer het karakter heeft van grensregeling en -normaliseering, ook voor onlogische Gemeentegrenzen. Meestal worden bazaltsteenen en bronzen bouten gebruikt. Meer en meer gaat men er toe over alle grenssteenen te plaatsen in een mantel van beton. De steen zal daardoor eerder afbreken dan scheef gaan staan. De 4e-ordemeting, de „Vermarkung", de polygoneering en de detailmeting zijn gewoonlijk in handen van particuliere landmeters. Voor verdere bijzonderheden hierover kan ik verwijzen naar het artikel „Practijkindrukken in Zwitserland" van den Heer G. S m i t, verschenen in dit tijdschrift, jaarg. 1931 blz. 209/217. Uit dit artikel blijkt, dat de hoofdleiding berust bij den Bond en de verdere leiding bij de Kantons. Zwitserland heeft 4 millioen inwoners. Het gebied, dat her meten moest worden, is groot 38.667 km2, terwijl de totale grootte is 41.500 km2. Thans is reeds hermeten 34 zoodat nog 66 in de resteerende 40 jaar behandeld moet worden. Men is evenwel begonnen met de duurste en dichtstbevolkte gebieden. Voor de hermeten 34 mag geen koop tot stand komen of het „Vermessungsamt" moet een kaart van het te verkoopen perceel met opgave van de grootte afleveren. Betreft het een gedeelte van een eigendomsperceel dan moet een meting vooraf plaats hebben, waarvan de kosten komen voor rekening van het publiek. De ver kregen gegevens worden verwerkt op een meetbrief, „Mutation" ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 11