12 naamd. De „Mutation" bestaat uit een kaart op de schaal van het plan, waar al of niet een verdere beschrijving van de perceelen aan verbonden is. Naar onze begrippen dus een hulpkaart, c.q. een hulp- kaart Staat n°. 75. Voor de nog niet hermeten gebieden, is een meting vooraf bij ver koop niet noodzakelijk. Wel kan het publiek dit toch aanvragen, zoo het zulks verlangt. Als merkwaardigheid valt nog op te merken, dat het „Grundbuch" en het „Vermessungswesen" meestal niet behooren tot hetzelfde de partement in de Kantons. Zoo behoort b.v. in Kanton Basel Stadt het „Grundbuch" tot het Justizdepartement" en het „Vermessungs wesen" tot het „Baudepartement". PERSONEEL. Het aantal academisch gevormde Geometers, werkzaam bij den Bond, de Kantons en de Gemeenten, bedraagt 170. 270 Geometers hebben een eigen technisch bureau, terwijl nog 30 Geometers als ondergeschikten op de private bureaux werkzaam zijn. Zwitserland geeft dus werk aan 470 academisch gevormde landmeters op een bevolking van 4 millioen inwoners. Hadden wij dezelfde toestanden in Nederland, dan zouden wij dus met onze 8 millioen inwoners werk kunnen geven aan 900 academisch gevormde landmeters; wij zouden dus dan een tekort hebben van 700 landmeters. Alleen de academisch gevormde Geometers, die in het bezit zijn van het Eidgenossische Patent, mogen metingen verrichten voor het „Grundbuch". Behalve van de eigenlijke Geometers wordt er veel gebruik ge maakt van technici en teekenaars (in totaal 370), die soms, vooral in het privaat bedrijf, tevens dienst doen als meethulp. De technici worden gewoonlijk in de praktijk opgeleid. Volgen zij daarna nog een aanvullingscursus aan een of ander technicum, dan kunnen zij zelfs in de groote steden een zeer goed emplooi vinden. Zoo kan in Bazel een technicus met een dergelijk diploma het brengen tot „Techniker Ier Klasse" met een salaris van 8000 Zw. fr. Niet zelden zijn de technici als meetarbeidec begonnen. Aan de technici worden wel zelfstandige werkzaamheden opge dragen als polygoneeren, opnemingen van wegen en gebouwen, doch nooit metingen voor het grondboek of uitzettingen van hoek-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 12