Vijftig jaar K. en L. J. F. JONGEDIJK, landmeter van het Kadaster te Almelo, secretaris der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Als wij hier een geschiedkundig overzicht zullen geven van het geen door de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde ge durende de vijftig jaren van haar bestaan is verricht, dan zullen wij ons moeten beperken tot het bespreken van de hoofdzaken. Met een volledig overzicht toch ware gemakkelijk dit geheele Ju bileumnummer te vullen. De vijftig jaargangen van dit Tijdschrift bieden stof in overvloed en vormen met het archief der Vereeni ging een onuitputtelijke bron voor den geschiedschrijver. Maar niet alleen historische beteekenis hebben zij; zij zijn door de tallooze belangrijke artikelen van bekwame schrijvers een monument van blijvende waarde, waarop de jubileerende vereeniging trotsch kan zijn! De Vereeniging werd opgericht op den 20sten October van het jaar 1884, op welken dag te Amsterdam ruim 80 Kadasterambte naren bijeenkwamen op initiatief van den heer J.J.deKoningh, landmeter van het Kadaster te Amersfoort. Deze had in Maart 1884 een circulaire gericht tot de kadasterambtenaren in Nederland, waarin de wenschelijkheid en het nut van de oprichting eener kada strale vereeniging werden uiteengezet. Herhaaldelijk en van verschillende zijden waren reeds vóór dien tijd de groote gebreken van het Kadaster hier te lande aangetoond en was op verbetering aangedrongen. Reeds in 1870 en 1875 werden drukbezochte vergaderingen van landmeters gehouden en verschil lende verbeteringen besproken. Om dezen strijd voor een beter Ka daster in vaste banen te leiden, was echter de oprichting van een Vereeniging noodzakelijk. Algemeen werd dat in kadastrale kringen ingezien en de heer De Koningh ondervond dan ook van alle kanten steun en medewerking. Er werd een voorloopige commissie gevormd, bestaande uit 16 landmeters; statuten werden ontwor pen en plannen gemaakt voor de uitgave van een Tijd schrift. Op de oprichtingsvergadering werden na uitvoerige besprekingen 9

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 141