142 de Statuten der vereeniging vastgesteld en werd besloten tot het uitgeven van het „Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde", dat zes maal per jaar zou verschijnen. Het doel der Vereeniging was volgens art. 1 der Statuten: a. Bevordering der belangen van het Kadaster en van zijne amb tenaren; b. Verspreiding van kennis van het Kadaster en de Landmeet kunde. Over het bevorderen der ambtenaarsbelangen ontstond reeds spoedig in den boezem der vereeniging een hevige strijd, die bijna tot haar ontbinding dreigde te voeren! Bij de opening der eerste algemeene vergadering in 1885 betoogde de Voorzitter, de heer DeKoninghde weinige levensvatbaarheid van vereenigingen, die zich met de persoonlijke belangen der leden inlaten. Op de tweede jaarvergadering kwam een voorstel Engel- mann-Meyer tot wijziging der Statuten in behandeling, welk voorstel de behartiging der ambtenaarsbelangen wilde schrappen. Hierover werden heftige discussies gevoerd, doch de vergadering kon niet tot een beslissing komen. Het slot was, dat een voorstel tot ontbinding der vereeniging werd ingediend! Na hevige strubbelingen is het voorstel tot statutenwijziging einde December 1886 bij referendum aangenomen, terwijl de leden zich bij deze stemming met groote meerderheid uitspraken tegen ontbinding der vereeniging. Zoo was dan deze strijd beslist en kon de vereeniging zich aan haar wetenschappelijke taak gaan wijden. Dat zij dit met groote energie heeft gedaan, zullen wij hieronder zien. Hoewel dus het behartigen der ambtenaarsbelangen als doelstel ling der Vereeniging was geschrapt, bleef steeds een deel der leden dit wel als haar taak beschouwen. En uit verschillende acties blijkt, dat de vereeniging het bevorderen dezer belangen wel degelijk in het oog heeft gehouden. Wij stellen ons voor, van deze acties in het Huishoudelijk Orgaan onzer Vereeniging een historisch overzicht te geven en zullen deze hier verder buiten beschouwing laten. Wij zullen dus ook niet bespreken de aansluiting onzer Vereeniging bij de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren. De Vereeniging heeft tenslotte haar zuiver wetenschappelijke doelstelling niet kunnen handhaven. Daar de praktijk leerde, dat een vereeniging, die in hoofdzaak haar leden telde onder de landmeters 10

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 142