143 van het kadaster en waarvan deze ambtenaren de leiding en de stuwkracht vormden, zich onwillekeurig met de behartiging hunner belangen bezighield, heeft zij in 1913 haar Statuten hiermede in overeenstemming gebracht. Reeds in 1908 kwam de wenschelijkheid dezer statutenwijziging aan de orde, doch toevoeging van een Huishoudelijk Reglement werd toen door de vergadering voldoende geacht. In 1912 kwam echter deze kwestie opnieuw in bespreking; een commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren C. H. B. de K o r v e r, H. H. Kreeftenberg en J. D. Krijgsman, welke tot opdracht kreeg, te onderzoeken, of het wenschelijk was de vereeniging te re- organiseeren en zoo ja, met voorstellen te komen. Deze commissie ontwierp met bekwamen spoed nieuwe statuten, die na grondige bespreking in 1913 werden aangenomen. Een nieuw huishoudelijk reglement werd in 1914 vastgesteld. Volgens deze nieuwe statuten werd het DOEL der vereeniging en is het tot heden: a. het bevorderen der belangen van het kadaster en het ver spreiden van kennis van het kadaster en de landmeetkunde; b. het bevorderen van de belangen der landmeters van het ka daster en der domeinen in Nederland. Al werd dus de behartiging van ambtenaarsbelangen als doel stelling van K. en L. tenslotte toch aanvaard en daardoor haar ka rakter als vakvereeniging bevestigd, voorop stond en bleef staan haar wetenschappelijke doelstelling: het streven naar verbetering van het kadaster en het verspreiden van kennis omtrent deze in stelling en de landmeetkunde. Wanneer wij straks zullen nagaan, wat de vereeniging hiervoor heeft gedaan, dan zal blijken, dat dit niet weinig is geweest! Maar eerst dienen wij nog een oogenblik stil te staan bij de Orga nisatie der Vereeniging. Volgens de statuten van 1884 kon ieder, die de landmeetkunde beoefende of bij het kadaster of een verwante instelling werkzaam was, als lid worden toegelaten. Het bestuur bestond uit drie leden, gekozen uit de landmeters van het kadaster. Deze laatste zinsnede verviel bij de statutenwijziging van 1886, terwijl toen tevens werd bepaald, dat als lid der vereeniging het bestuur ieder kon toelaten, die wenschte mede te werken tot het doel. Bij de statutenwijziging in 1913 werd een splitsing ingevoerd in 11

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 143