145 wordt door niemand weersproken, dat ons kadaster grove gebreken aankleven, gebreken, die zonder hervorming der grondslagen, ge paard met geheele technische vernieuwing, niet kunnen worden weggenomen." Nadat de vereeniging zich in 1886 had geconsolideerd, kwam op de jaarvergadering van 1888 het kadastrale vraagstuk grondig in bespreking. Na uitvoerige discussies werden de door de heeren C. W. Gombault en G. A. Engelmann ontworpen stellingen met algemeene stemmen aangenomen. Zij luidden als volgt: 1. Het tegenwoordige kadaster, slechts bruikbaar voor de hef fing der grondbelasting, is onvoldoende voor de verzekering van den grondeigendom en de rechten van hypotheekhouders. Bij geleide lijke verbetering door hermeting dienen die rechten verzekerd en maatregelen getroffen te worden, ten einde die verbetering afdoende en duurzaam te doen zijn en blijven. 2. Het kadaster van iedere nog te hermeten gemeente behoort te bestaan uit een eigendoms- en een belastingkadaster, met elkan der vereenigd, maar niet verward. 3. De grenzen van den eigendom bij het eigendomskadaster worden verzekerd ten opzichte van vaste punten, waarvan de plaat sen op het terrein steeds met voldoende nauwkeurigheid bepaald kunnen worden en welker onderlinge ligging bekend is. 4. Bij een wet, die aan de metingen voor het eigendomskadaster bewijskracht in rechten toekent, worden de verplichtingen der eige naren en bezitters geregeld, ten einde de invoering en instandhou ding van het eigendomskadaster mogelijk te maken. 5. Het eigendomskadaster dient tot grondslag van het belasting kadaster. Deze stellingen, welke hun ontstaan te danken hadden aan de studie van den heer Boer over de juridische en technische grond slagen van een rechtsgeldig kadaster (Economist 1881) en aan de nadere gedachtenwisseling over dat onderwerp in ons Tijdschrift (jaargang 1887), brachten het algemeene verlangen der leden tot uitdrukking naar een kadaster, dat op betere grondslagen zou zijn opgebouwd dan ons fiscale instituut. Met welk een energie is door de vereeniging gestreden voor het verkrijgen van een kadaster met bewijskracht! De algemeene vergadering van 1891 sprak in een motie het oor- 13

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 145