14 1 Grundbuchgeometer voor alle meettechnische werkzaamheden. 3 Vermessungstechniker voornamelijk voor al het teekenwerk. 2 Messgehülfen voor het buitenwerk en materieelcontröle. De stad is geheel hermeten sinds 1907 en was dus reeds klaar vóór de invoering van het nieuwe B. W De gebruikte schalen zijn 1 a 250 voor de oude stad; 1 a 500 voor de nieuwere en nieuwste gedeelten en 1 a 1000 voor de weinig be bouwde en onbebouwde terreinen. Te Luzern wordt momenteel alles gemeten volgens de methode der indirecte afstandsmeting. Elk grenspunt en elke huishoek wor den gemeten in richting en afstand t.o.z. van de polygoonpunten en berekend in poolcoördinaten. De opneming te velde gaat daardoor zeer snel, waar tegenover staat, dat men op het bureau enorm veel rekenwerk heeft. Ook de grootten der perceelen berekent men uit de coördinaten en wel tot op tienden van ca. De meetband gebruiken alleen de meetarbeiders om contrólema- ten te meten. Om de nauwkeurigheid van de optische afstandsmeting op groote schaal te toetsen, heeft men een geheel door middel van meetlatten, meetband en prisma hermeten plan 1 a 500 geheel opnieuw gemeten met den tachymeter. De beide plans dekten elkaar volkomen. Daar alle punten dus bekend zijn in coördinaten, is het een kleine moeite, van elk willekeurig onderdeel een kaarteering te maken op grootere schaal, evenals het maken van een overzicht van de ge- heele gemeente op een kleinere schaal. Zoo is de geheele gemeente Luzern gekaarteerd op een kaart schaal 1 a 5000, die in een schitte rend uitgevoerden steendruk wordt uitgegeven, evenals een wat ruwer uitgevoerde kaart op schaal 1 a 7500. Op de kaart schaal 1 a 5000 zijn duidelijk in den vorm van zeer kleine cirkeltjes de gekaarteerde punten te onderkennen. Bij overdracht van een geheel eigendomsperceel geeft het „Ver- messungssamt" een extract plan van het perceel met omgeving af, waarop het perceel met een gele bies wordt aangegeven, terwijl in het perceel de grootte wordt vermeld. De „Mutation" bestaat hier uit een kaart op de eene bladzijde en een beschrijving van den ouden en den nieuwen toestand op de andere bladzijde, terwijl onderaan de handteekeningen staan van partijen en den Stadtgeometer. Op de kaart zijn de eigendoms-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 14