152 oude idealen zijn niet losgelaten, maar verwezenlijking schijnt voor- loopig nog steeds twijfelachtig en daarom is het streven der Ver- eeniging meer gericht op het verkrijgen van het bereikbare. Wel werd in 1927 nog eens aangedrongen op het nemen van een proef met de opmaking van processen-verbaal van grensregeling, ook bij den bijhoudingsdienst. Maar tevens werd in dezelfde motie ge vraagd: uitbreiding van den technischen grondslag van het kadaster. In 1932 vertolkte Mr. J. H. Jonas de meening van de meer derheid van de leden in een rede, waarin hij de bewering bestreed, dat zonder de Wet op de Grensregeling ons Kadaster gedoemd is in rechten tot een niets af te dalen. Hij betoogde, dat integendeel het kadaster in rechtskwesties over de grenzen voortdurend aan waarde wint en betreurde, dat er langen tijd een mentaliteit heeft geheerscht van: in het bestaande kadaster is niets goeds meer te verrichten. Meer en meer krijgt men vertrouwen in het kadaster, omdat men weet, dat daar menschen de opmetingen verrichten, die een goede opleiding hebben genoten op hun speciale gebied en ook een behoorlijk inzicht hebben in de juridische kwesties, die met de grenzen samenhangen. Sprekers inzichten worden het meest be naderd door hetgeen de heer Moll reeds zeide in zijn prae-advies aan de Juristenvereeniging in 1893: ,,Het kadaster stelle vast, wat de grenzen zijn van dat deel der aardoppervlakte, waaraan het een nummer heeft ge geven en zorge, dat het te allen tijde op het terrein die gren zen weer kan uitzetten." Het Kadaster moet volgens deze beschouwingen technisch goed in orde zijn met goede kaarten, goede grootten en goede gegevens van de grenzen der perceelen. We zijn hiermede gekomen bij de technische zijde van onze in stelling en zullen nu eens nagaan, wat de Vereeniging heeft gedaan ter verbetering van de techniek der opmetingen, of meer in het alge meen dus: ter bevordering der landmeetkunde. Bij raadpleging van het kadastrale archief blijkt met één oogop slag, dat er een buitengewoon groot verschil is tusschen de techniek der opmetingen van tegenwoordig en die van 50 jaar geleden. De vooruitgang is ongelooflijk groot. Niemand zal ontkennen, dat de Vereeniging voor K. en L. krachtig heeft meegewerkt aan het be vorderen van dezen vooruitgang op technisch gebied! De vijftig 20

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 152