153 jaargangen van dit Tijdschrift bevatten weer de beste bewijzen voor deze bewering. Reeds in de eerste jaargangen behandelde de redacteur, de heer I. Boer Hzn., die ook op dit terrein als pionier is opgetreden, uitvoerig de technisch-wetenschappelijke grondslagen der vernieu wingswerkzaamheden De eerste algemeene vergadering in 1885 nam een motie aan, waarin het verlangen werd uitgesproken, dat de hermetingen met kracht zouden worden voortgezet. In 1887 hield de heer Boer een inleiding op de jaarvergadering, getiteld: „Het werken van het groote in het kleine als algemeene regel in de landmeetkunde." De vergadering sprak hierna in een motie uit: „dat alleen een nauwkeurige kaart den grondslag kan vor men voor een deugdelijke boekhouding op den grond, dat blijkens officieele opgaaf de plans van reeds 261 ge meenten deels of alle niet meer deugen voor het doel en dus hermeten moeten worden, terwijl dat aantal steeds vermeer dert, zoodat gaandeweg het geheele kadaster moet worden vernieuwd." De wenschelijkheid werd verder uitgesproken, dat spoedig zou worden overgegaan tot de vernieuwing der secundaire driehoeks meting. Succes bleef hier niet uit! Op de Staatsbegrooting voor 1889 werd een bedrag uitgetrokken voor subsidie aan de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing ten behoeve van een nieuwe secundaire driehoeksmeting. Dit omvangrijke werk is thans gereed en hierdoor is een betrouwbare grondslag geschapen, waarop al het vernieuwingswerk en voor zoover noodig ook de bijhouding van het Kadaster in één verband wordt opgetrokken. Dat in 1902 een „Handleiding voor de technische werkzaamheden van kadastrale hermetingen (H.T.W.)" verscheen, samengesteld door de hoofdambtenaren van het dienstvak, mag ongetwijfeld mede beschouwd worden als het resultaat van de actie onzer vereeniging tot verbetering der techniek bij vernieuwingswerkzaamheden. En mede dank zij het aandringen van onze Vereeniging wordt momen teel gewerkt aan de herziening van deze inmiddels reeds weer ten deele verouderde voorschriften. Met succes bepleitte de vereeniging in 1912 de beschikbaarstel- 21

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 153