159 Van Regeeringswege wordt sedert 1 Januari 1931 aan eenige kantoren een proef genomen met een andere organisatie van den landmeetkundigen dienst bij het Kadaster, nl. met Bureaux, welke onder leiding staan van een landmeter-hoofd van dienst. Deze orga nisatievorm, die in kadastrale kringen bekend is als het systeem- Maastricht, omdat aan dit kantoor het eerst deze proef werd inge steld, is in de laatste jaren in onze Vereeniging geregeld een onder werp van bespreking geweest. Reeds op 2 December 1930 werd een Vereenigingsraad bijeengeroepen en de voorgenomen proef ernstig besproken. Het Bestuur vroeg kort hierna aan den Minister, naast deze proef met bureaux, een tweede proef te willen nemen, nl. met de door onze Vereeniging ontworpen organisatie; aan dit verzoek werd evenwel geen gevolg gegeven. De algemeene vergadering in 1931 bracht vervolgens opnieuw uitvoerige discussies over de nieuwe organisatie, doch het vaststel len van het standpunt onzer Vereeniging werd uitgesteld. Eenigen tijd later sprak de groote meerderheid der leden zich echter bij een schriftelijke stemming uit tegen het systeem-hoofden van dienst en de algemeene vergadering van 1932 verklaarde zich accoord met de door het Bestuur uit dit referendum getrokken conclusie, nl., dat K. en L. haar eigen voorstellen handhaafde en deze zoo krachtig mo gelijk zou blijven verdedigen. Het schijnt evenwel, dat invoering van bureaux in het geheele land binnen afzienbaren tijd tegemoet ge zien kan worden. Wij hebben hiermede in groote trekken een overzicht gegeven van de belangrijkste zaken, die K. en L. in de afgeloopen 50 jaren hebben beziggehouden. Zooals wij reeds in den aanvang hebben gezegd, mag ons overzicht niet op volledigheid aanspraak maken. De onvolledigheid zou echter te groot zijn, indien wij niet nog heel in het kort melding maakten van een paar onderwerpen en wel in de eerste plaats van de Ruilverkaveling. Hierover wordt op andere bladzijden van dit Tijdschrift uitvoeriger gesproken, maar in ons historisch overzicht mogen wij niet nalaten te vermelden, dat reeds in de algemeene vergadering van 1889 door den landmeter C. W. Hoffmann een voordracht werd gehouden over de indeeling van terreinen en de afpaling van eigendomsgrenzen, waarbij hij uit voerig besprak „de agrarische hervorming, welke zich ten doel stelt de vereeniging der verspreid liggende grondeigendommen tot een 27

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 159