15 grenzen met een ietwat dikkere lijn aangegeven. Zwarte cirkeltjes geven de grenssteenen en grensbouten aan. Gemeenschappelijke tusschenmuren worden met een dubbele stippellijn aangeduid. De nieuwe grenzen staan in rood, de nieuwe nummers, in tegenstelling met onze gebruiken, eveneens in rood, het oude nummer in blauw, maar dan doorgeslagen in blauw. Meestal blijft het oude nummer bestaan en komt weer in rood terug. Het complex, waarop een „Mutation" slaat, wordt aangegeven door een gele bies. Verder wordt door middel van zwarte stippel lijnen de toekomstige loop van nieuwe straten aangegeven. Op alle plans van Luzern is het uitbreidingsplan aangeduid. Als voorbeeld van het tarief voor een „Mutation" kan ik U mee deden, dat voor een perceel van 4 a 5 grenssteenen in een gepoly- goneerd gebied, de kosten ongeveer 50 Zw. fr. bedragen. Bij groo- ter werk spreekt ook de tijd een woordje mee voor het bepalen van den prijs. De Luzernsche gegevens ontving ik van den Heer G. M e r i a n, Stadtgeometer, zoowel mondeling als schriftelijk, die mij tevens een model „Mutation" afstond en twee overzichtskaarten, resp. op schaal 1 a 5000 en 1 a 7500. Dankbaar denk ik terug aan zijn groote welwillendheid. UNTERSEEN. Het volgende kantoor, dat ik bezocht, was te Unterseen. De Heer Blatter, Grundbuchgeometer had aldaar een eigen technisch bu reau en behandelde hoofdzakelijk de gemeenten Interlaken en Un terseen. Er is n.l. bepaald, dat iedere Geometer in het algemeen be last mag worden met de hermeting van maar 2 of 3 gemeenten en dat hij bij de hermeting van een stad geen ander werk meer mag verrichten. Deze Grundbuchgeometer kreeg van Interlaken 1500 Zw. fr. en van Unterseen 1000 Zw. fr. per jaar. Het is dus duidelijk, dat hij ook andere werkzaamheden moest verrichten om in zijn on derhoud te voorzien. Hij belastte zich dan ook met den aanleg van wegen, kademuren, enz. Een heel album van door hem uitgevoerde werken, in foto's vastgelegd, liet hij mij zien. Voor de hermeting hier, evenals in alle andere buitengebieden, alsmede voor de Alpen en alpenweiden, maakt men veel gebruik van de luchtfotogrammetrie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 15