Ter overweging. L. J. ROBORGH, ingenieur-verificateur van het Kadaster te 's-Gravenhage. Bij gelegenheid van het gouden jubileum onzer Vereeniging zij het mij vergund, in dit tijdschrift enkele kerngedachten vast te leggen. Terecht is zij vijftig jaren geleden geboren onder den naam van Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, daar zij zich ten doel stelde: Behartiging van de belangen, waarin het Kadaster heeft te voor zien en den daarvoor noodigen graad van nauwkeurigheid der Land meetkunde te bereiken en te handhaven. Dat doel culmineert in het, met zekerheid en zoo duurzaam moge lijk, bepalen der grenzen van zakelijke rechten. Reeds in het begin van haar bestaan gaf zij blijk van een krachtig en onvermoeid streven naar rechtsgeldigheid der kadastrale metin gen ter bescherming van den grondeigendom in volle uitgestrekt heid, daartoe aangetrokken door hetgeen in dat opzicht bij onze oostelijke naburen reeds was bereikt. Dat streven is niet met goeden uitslag bekroond. In den loop der jaren zijn de redenen der mislukking aan het licht gekomen, thans zijn zij in ruimen kring bekend. Op ambtenaren-inmenging en daaruit te duchten stagnatie is de Nederlander niet gesteld! Desniettegenstaande is de behoefte aan een nauwkeurig Kadaster in sterke mate gegroeid, omdat in de vijftig jaren, welke achter ons liggen, het grondcrediet, speciaal het wezen van den schuldeischer, een ingrijpende verandering ondergaan heeft. De hypotheekbank gaat op onbegrensde wijze af op de inlichtin gen, welke door den Hypotheekbewaarder worden verstrekt en deze inlichtingen zijn vrijwel blindelings op de kadastrale gegevens omtrent de veranderingen der perceelen gegrond. Een weigering van crediet beteekent menigmaal een individueele ramp. De Overheid heeft den plicht tegen onrecht te waken en om die 31

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 163