De luchtfotogrammetrie in Nederland. (Beschouwingen over verleden en toekomst.) Prof. ir. W. SCHERMERHORN, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. 1. Werkers en werken uit het verleden. Bovenstaande uitspraak zonder reserve van den man, die zonder twijfel de oorspronkelijkste geest was tusschen diegenen, welke zich in het beginstadium in ons land op de fotogrammetrie hebben toegelegd, teekent ongetwijfeld Boer in zijn strijdbaar karakter en toont ons hem in zijn profetische natuur. Geen be schouwing over de ontwikkeling van de luchtfotogrammetrie in Nederland zal buiten de figuur van Boer kunnen omgaan, ook al zijn de directe resultaten van zijn actie niet zichtbaar ge worden. Noch het motto boven dit opstel, noch zijn speciale con structie voor de bepaling der uitwendige oriënteering der lucht opnamen, heeft hij tot werkelijkheid zien komen. Daarvoor was de afstand tusschen zijn visie en de werkelijkheid, zooals die door de overgroote meerderheid zijner vakgenooten werd gezien, te groot. Boer behoorde nu eenmaal tot die fuguren, wier bijna profe tische levenshouding gevoed wordt uit een dogmatischen aanleg, door welke men van anderer werkelijkheid abstraheert en zich zeiven een beeld schept, dat als de werkelijkheid gaat optreden. Ondanks het geringe tastbare succes naar buiten staat de fi- 33 Zullen de moeilijke tijdsomstandig- „heden ook in ons land dwingen tot ver- „sobering van de inrichting en den dienst van het Kadaster, dan moeten, „om erger te voorkomen, bijtijds ver- „ouderde methoden opzij en nieuwe in „werking gesteld worden. Tot die nieuwe „zal in de eerste plaats moeten gerekend worden de aanwending der fotogram- „metrie op groote schaal voor het Ka- „daster en verwante vakken." [1] I. BOER Hzn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 165