167 topografie; het projectiesysteem van Dr. G a s s e r" [6]. In beide ar tikelen richt de schrijver zijn gedachten weer geheel op de vervaar diging van kaarten op groote schaal. In 1928 verschijnt van de hand van Boer de eerste der ook verder tot heden zeer zeldzaam ge bleven Nederlandsche oorspronkelijke bijdragen tot de ontwikke ling der fotogrammetrie [7], In een verhandeling „Een nieuwe, nauwkeurige en economische methode van landmeten door middel van luchtfoto's" ontwikkelde Boer in dit tijdschrift een oplossing voor het meest fundamenteele vraagstuk der luchtfotogrammetrie: n.l. de bepaling van de uitwendige oriënteering der opnamen. Aan de afbeelding van zonnebeeldjes, welke door middel van in het ter rein geplaatste heliotropen zouden worden ontworpen op de ge voelige plaat van een aan de opnamecamera verbonden oriëntee- ringscamera, zou men later bij de reconstructie in een speciale appa ratuur declivometer) de oriënteering der opname kunnen ontleenen, indien men slechts de helling van den door de heliotroop naar de oriënteeringscamera geworpen lichtbundel zou kennen. Ook al heeft de schrijver dezer regelen in 1929 met Boer den de gen gekruist naar aanleiding van mijn afwijzend advies inzake een poging tot practische beproeving van de methode-B o e r in ons land, toch kan ik niet nalaten, in dit opzicht van de ontwikkeling der foto grammetrie in Nederland aan Boer de eereplaats van den pionier te geven, die hem ruimschoots toekomt. Boer was in de fotogram metrie in Nederland aan Boer de eereplaats van den pionier te geven, die hem ruimschoots toekomt. Boer was in de fotogram metrie zijn tijd vooruit. Dat geldt voor zijn woord, dat ik als motto koos, dat geldt ook voor zijn constructie. Tegen mijn toenmalige bezwaren, dat het niet mogelijk zou zijn te zorgen, dat de heliotro- pisten, die noodig zouden zijn voor de bediening der zelfregistree- rende heliotropen, op den dag der luchtopname in het terrein aan wezig zouden zijn, antwoordde Boer met de op dat oogenblik niet geheel terzake dienende opmerking, dat de helicoptère, die verticaal kan landen, wel de noodige uitkomst zou geven. Bij het lezen van de enthousiaste beschrijving van het autogirovliegtuig van Don de la Cierva in het jongste nummer van Het Vliegveld kwam mij de uitspraak van Boer aangaande de helicoptère weer voor den geest. Op het oogenblik zijner uitvinding was de practische waarde ongetwijfeld zeer gering. Het beginsel is later door de Finnen toegepast in hun opnamen 35

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 167