174 de triangulatie en door het aantal terrestrische paspunten. De bruikbare resultaten, welke gedurende het jaar 1931 bij de constructie van de rivierkaart werden verkregen, waren aanleiding om in het begin van 1932 een proef te nemen voor de vervaardiging van de topografische kaart 1 25000, waarbij het minuutblad zou worden geteekend op schaal 1 166662/3. Deze proeven zijn door schrijver ondernomen in samenwerking met het personeel van den Topografische Dienst. De opnamen, welke waren gemaakt op schaal 1 15000 en 1 20000, hebben geleerd, dat men met de schaal 1 20000 kan volstaan. Men heeft het procédé gevolgd, dat bij de rivierkaart ontwikkeld was en hiermee bevredigende resultaten ver kregen. Op grond van de voordeelen dezer methode boven die met toepassing van dubbelbeeldapparaten, is aan het eind van 1932 door den Minister van Defensie besloten, over te gaan tot invoering van een nieuwe constructie van de topografische kaart op schaal 1 25000 in stereografische kaartprojectie en onder toepassing van de in 1932 beproefde fotogrammetrische methode. Tijdens de proe ven was het echter gebleken, dat het voordeelig kon zijn, de stereo- pantograaf zoodanig te wijzigen, dat de overbrenging niet meer zou geschieden met de eenigszins subtiele pantograaf, doch met behulp van een mechanisme, dat gelijk is aan dat van de detailcoördinato- grafen. Bovendien had dit het voordeel, de mogelijkheid te bieden, aan een verderen belangrijken eisch te voldoen, nl. die van bedie ning van het apparaat door één waarnemer-teekenaar. Teneinde dit programma te verwezenlijken, is in 1933 door schrijver in samenwerking met den heer G. de Koningh te Arnhem de z.g. stereofototransporteur geconstrueerd, waarvan vier exemplaren bij den Topografische Dienst in bedrijf zijn gesteld. Verder is een vol automatisch onthoekingstoestel ontworpen met gebruik van uit de literatuur bekende, voor deze instrumenten van toepassing zijnde constructiebeginselen. Men heeft er mee volstaan, dit overigens niet oorspronkelijke apparaat aan te passen aan de speciale omstandig heden, welke voor onze opgaven gelden. Een radiaaltriangulator van Zeiss en een coördinatograaf van De Koningh completeer den de fotogrammetrische uitrusting van den Topografische Dienst. De thans in werking zijnde apparatuur biedt het groote voordeel, dat men vier teekenstukken tegelijk in bewerking kan hebben in vier op zichzelf eenvoudige en goedkoope instrumenten, die door eenvoudig personeel kunnen worden bediend. Wenscht men de- 42

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 174