177 overwonnen is. Zoo zijn op het oogenblik in Nederland voor topografische doel einden dus twee inrichtingen in volledig bedrijf. Door den Meet kundige Dienst van den Rijkswaterstaat moeten vijf bladen van de rivierkaart per jaar worden afgeleverd, terwijl de Topografische Dienst jaarlijks 1500 km2 van de kaart 1 25000 langs fotogram- metrischen weg wenscht te vernieuwen. Zeer waarschijnlijk is de Nederlandsche Topografische Dienst één der eerste, welke op zoo volledige wijze de luchtfotogrammetrie voor de productie van haar hoofdwerk in toepassing brengt. B. Kaarten op schaal 1 1000. In de overtuiging, dat het mogelijk zou moeten zijn langs foto- grammetrischen weg kaarten te vervaardigen, welke zijn bestemd als grondslag voor projecten voor wegen, kanalen, enz. werden in 1931 door schrijver proeven gedaan onder toepassing van de stereo- planigraaf van Zeiss en met opnamen, vervaardigd op films for maat 18X18 met behulp van de koppelcamera van Zeiss. Voor de motiveering onzer keuze van deze apparatuur en voor den opzet en de resultaten der onderzoekingen zij hier verwezen naar de des betreffende publicatie [13]. Op grond van den goeden uitslag werd ten behoeve van den Meetkundige Dienst van den Rijkswaterstaat een stereoplanigraaf van Zeiss model C 4 aangeschaft, terwijl door de K.L.M. de daarbijbehoorende koppelcamera met brand puntsafstand 20Yi cm werd gekocht. Deze stereoplanigraaf is sedert het einde van 1932 in bedrijf. Tabellen 1 en 2 geven een overzicht van de hiermee uitgevoerde werkzaamheden. Het construeeren van de bladen Hoek van Holland, Delfshaven en Rotterdam van de ri vierkaart geschiedde in de stereoplanigraaf met het oog op de zeer belangrijke hoogteverschillen van duinen en hooge gebouwen. Ware de stereoplanigraaf niet aanwezig geweest, dan had dit met zeer veel meer moeite ook met de stereopantograaf geteekend kunnen worden. 45

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 177